Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel

jak korzystać z sauny
O zaletach i przeciwwskazaniach korzystania z sauny. Czy warto korzystać z sauny bezpośrednio po treningu czy w dzień wolny?


Regeneracja, to zespół czynników, mających na celu ułatwienie i przyśpieszenie dojścia organizmu do pełnej sprawności po treningu. Jedną z form odnowy biologicznej jest ciepłoleczenie poprzez kąpiel w saunie suchej (fińskiej).

Sauna sucha

Kąpiel w saunie polega na naprzemiennym nagrzewaniu ciała za pomocą gorącego suchego powietrza i schładzaniu go za pomocą zimnej wody. Sauna sucha znajduje się we wszystkich nowocześniejszych siłowniach, jest to pomieszczenie pośrodku którego stoi piec elektryczny z granitowymi kamieniami. Temperatura w saunie wynosi 60 – 110 stopni w zależności od ustawień.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Mimo, że sauna jest korzystna dla organizmu istnieje kilka przeciwwskazań kiedy powinniśmy jej unikać:
– ostre wyniszczenie organizmu, po leczeniu farmakologicznym czy w czasie ciężkich chorób
– świeże urazy i kontuzje

Kiedy zalecane jest korzystanie z sauny

Sauna nie tylko jest dla sportowców i nie tylko pomaga w regeneracji. Ma ona szereg właściwości korzystnych nie tylko dla osób ćwiczących. Inne wskazania kiedy sauna może być pomocna:
– choroby dróg oddechowy
– choroby bakteryjne i wirusowe
– zmęczenie mięśni (usuwanie toksyn przez skórę)
– zaburzenia odporności

Jak sauna wpływa na nasz organizm

Pobyt w wysokiej temperaturze wiąże się z szeregiem czynności zachodzących w naszym organizmie:
– silne rozszerzenie naczyń krwionośnych
– przyśpieszenie bicia serca oraz zmniejszenie przepływu krwi przez trzewia i mięśnie
– początkowo pojawia się uczucie niepokoju, przechodzące w osłabienie, temperatura naszego ciała może wzrosnąć od 0,5 do 2 stopni Celsjusza
– wydzielają się hormony adrenaliny, endorfiny, prolaktynyu

Zasady kąpieli

Na saunę wchodzimy, kiedy nasze ciało jest wysuszone i umyte. Można wchodzić nago lub być okryty ręcznikiem, klapki zostawiamy przed wejściem. Prawidłowa pozycja to leżenie na jednym poziomie lub pozycja skulona z nogami przyciągniętymi do klatki również na jednym poziomie.

Czas pobytu w saunie nie powinien wynosić więcej niż 12 minut po czym następuje wyjście i schłodzenie organizmu przez kolejne kilka minut. Możemy schładzać się pod prysznicem lub wejść do specjalnie przygotowanych zbiorników z zimną wodą. Po osuszeniu ciała możemy ponownie wejść do sauny. Możemy powtórzyć nie więcej niż 3 takie cykle. Po zakończeniu ostatniego powinniśmy się położyć na leżaku, odpocząć i uzupełnić płyny.

Jeżeli czujemy się słabo podczas kąpieli należy bezzwłocznie wyjść z sauny. Kiedy poczujemy poty na czole lub klatce piersiowej lub kiedy nasze tętno wzrośnie o 50 – 60 %.

Odpowiednia pora na saunę

Najlepszą porą na saunę jest dzień wolny od treningu. Organizm jest wtedy w czasie relaksu i odbudowy, a dzięki saunie możemy ten etap przyśpieszyć.

Saunę można też zaliczyć bezpośrednio po treningu średnio intensywnym, czyli np. bieganie czy aerobik. Trening średnio intensywny czyli trening w strefie tlenowej, gdy nie umieramy i wykonujemy go z uśmiechem na twarzy.

NIE zalecaną formą sauny jest kąpiel od razu po ciężkim treningu siłowym. Podczas takiego treningu zużywamy bardzo dużo wszelkich substancji takich jak elektrolity, glikogen czy białko. Wizyta w saunie bezpośrednio po takim treningu może wiązać się z jeszcze większym poceniem, jeszcze większą pracą serca i przez to prowadzić do katabolizmu mięśni. Jeżeli chcemy skorzystać z sauny w dzień treningu siłowego zróbmy to około 5-6 godzin i 2 posiłki później. Po treningu jemy posiłek, po kolejnych 3 godzinach spożywamy kolejny, dajemy mu się wchłonąć i dopiero wtedy wybieramy się na saunę, kiedy organizm przejdzie już w stan regeneracji.

O saunie parowej (rosyjskiej, rzymskiej) przeczytasz w artykule Sauna Parowa

3 Replies to “Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel”

  1. […] korzystania z sauny oraz jak brać kąpiel w klasycznej saunie fińskiej przeczytasz w tym artykule Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel […]

  2. […] Inne formy regeneracji po treningu: -cz. 1 Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel – cz.2 Sauna […]

  3. […] w Borowinach Sauna Parowa Sauna Sucha Zdjęcie: […]

Komentarze są zamknięte.