Kolejność Wykonywania Ćwiczeń

kolejność wykonywania ćwiczeń
Kolejności wykonywanych ćwiczeń na siłowni ma wpływ na prawidłowy i jak najszybszy rozwój mięśni. Stosując się do trzech zasad treningowych możemy przyśpieszyć przyrost tkanki mięśniowej.
 

Kolejność wykonywania ćwiczeń

Istnieją 3 uniwersalne zasady kolejności wykonywania ćwiczeń. Trening zaczynamy od ćwiczeń siłowych, powinniśmy zaczynać od największych grup mięśni i przechodzić do najmniejszych, dodatkowo zaczynamy od mięśni na których rozwoju najbardziej nam zależy.
 

Kolejność wykonywania ćwiczeń – trening siłowy przed cardio

Jeżeli jednego dnia mamy wykonać trening siłowy i trening cardio to zdecydowanie powinniśmy rozpocząć od treningu siłowego. Mięśnie do rozwoju potrzebują świeżości i mocy. Trening cardio nie rozbudowuje mięśni tak mocno jak trening siłowy natomiast bardzo je męczy. W przypadku rozpoczynania od treningu cardio nie osiągniemy tak dobrego rozwoju mięśni jak podczas następującego po nim treningu siłowego.
 

Kolejność wykonywania ćwiczeń – od największych mięśni do najmniejszych

Trening powinniśmy rozpoczynać od największych grup mięśniowych przechodząc do jak najmniejszych. Największe grupy mięśniowe: klatka, plecy, uda. Mniejsze grupy mięśniowe: biceps, triceps, łydki. Najmniejsze grupy mięśniowe: barki, pośladki, brzuch. Oznacza to, że jeżeli jednego dnia mamy w planie klatę i biceps to w pierwszej kolejności ćwiczymy klatkę, a później biceps. Przy treningu nóg rozpoczynamy od ud a później łydki. Barki/pośladki/brzuch powinniśmy ewentualnie wykonywać na koniec treningu.
 

Kolejność wykonywania ćwiczeń – zaczynamy od tych mięśni których chcemy mieć największy rozwój

Trzecia zasada mówi, że należy rozpoczynać trening od mięśni na których rozwoju najbardziej nam zależy. Np. jeżeli najbardziej zależy nam na poprawieniu się w podciąganiu to trening pleców rozpoczynamy właśnie od pociągania a nie od martwego ciągu. Jeżeli zależy nam na poprawieniu wyniku w przysiadzie to trening rozpoczynamy właśnie od przysiadów a nie od wykroków.
 

Konflikt w kolejności wykonywania ćwiczeń

Czasami powyższe zasady mogą występować ze sobą w sprzeczności. Zwłaszcza zasada rozpoczynania treningu od największych grup mięśniowych i zasada rozpoczynania treningu od mięśni na których rozwoju najbardziej nam zależy. Np. gdy zależy nam najbardziej na rozwoju mięśni bicepsów. Jako rozwiązanie tego problemu dla osób początkujących zaleciłbym rozpoczynanie treningu od największych grup mięśniowych. Natomiast osoby od poziomu średniozawansowanego mogę próbować rozpoczynać trening od mięśni na których rozwoju im najbardziej zależy.
 


Poprzedni post:
Ile Wody Pić Dziennie
Polecany post:
5 Dniowy Plan Treningowy


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch? Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym? Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!

One Reply to “Kolejność Wykonywania Ćwiczeń”

  1. Jak dla mnie To zaczynanie od mniejszych grup mięśniowych jest lepsza opcja niż od większych.
    Jeśli danego dnia mam w planie np Nogi i klatkę to zaczynam od klatki….
    Bo gdybym dowalił ciężko Nogi to już na klatkę nie miałbym siły…

Komentarze są zamknięte.