Kriokomora

Kriokomora jest kolejną metodą regeneracji. Kriokomora czyli metoda schładzanie całego ciała przeprowadzana w specjalnych komorach, w których temperatura może sięgać nawet – 200 stopni C.

Kriokomora

Jest to specjalna komora schładzania ciekłym azotem lub zimnym powietrzem. Najczęściej stosowane temperatury wahają się od -70 do -110 stopni C. Kriokomora opiera się na leczeniu zimnem.

Zasady korzystania z kriokomory

Jeżeli ktoś pomyślał, że wchodzi się tam ubranym w trzy poziomy futer, to głęboko się myli. Nie o to w tym chodzi. Pobyt w kriokomorze zaliczamy w stroju kąpielowym. Do tego obowiązkowe są rękawiczki, skarpetki nauszniki. Dodatkowo drewniane klapki i maska chirurgiczna. Gdy jest to nasza pierwsza wizyta powinna ona trwać zaledwie 30 sekund. Z kolejnymi wizytami możemy ten czas wydłużyć do 3 minut. W czasie wizyty chodzimy i wykonujemy energiczne ruchy kończynami, które kontynuujemy po wyjściu.

Kriokomora wskazania

Kriokomora często jest stosowana przez profesjonalnych sportowców. Wiem, że Justyna Kowalczyk korzysta z niej regularnie. Kriokomora przyspiesza regeneracji organizmu związaną z przetrenowaniem, przeciążeniami treningowymi i urazami mięśni i wiązadeł. Dodatkowo jest zalecana przy choroby stawów, reumatyzmie i dyskopatiach.

Kriokomora przeciwwskazania

– otwarte rany, owrzodzenia i zapalenia
– choroby serca i dróg oddechowych
– stany gorączkowe i nadwrażliwość na zimno
– zakrzepice i problemy żylne

Inne metody regeneracji po treningu:

Kąpiel w Borowinach
Sauna Parowa
Sauna Sucha