Najnowsze dane o długości życia Polaków – kobiety żyją średnio 82 lata, mężczyźni 74.

długość życia polaków

W dniu 16 luty 2017 Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował najnowsze dane na temat długości życia Polaków. Polki żyją średnio 82 lata, mężczyźni 74. Różnica w długości życia mężczyzn i kobiet jest znaczna. Przyjmując, że na emeryturę przechodzimy w wieku 65 lat panom pozostaje jedynie (średnio) 9 lat życia, natomiast paniom 17.
 
Wyższa śmiertelność panów jest oczywiście naturalna – nie ma co się temu dziwić – panowie mają większe skłonności do ryzykowania, do cięższej pracy i do nie dbania o siebie. Natomiast szokować może długość życia ze względu na posiadane wykształcenie. Mężczyźni z wyższym wykształceniem żyją 12 lat dłużej od tych z niższym, natomiast kobiety z wyższym 5 lat dłużej:
długość życia polaków

Przy czym w moim mniemaniu jest to mocne uogólnienie. Samo wykształcenie nie ma tu znaczenia, chodzi jedynie o zdolność albo chęci w poszukiwaniu informacji jak zdrowo się odżywiać, jak schudnąć, jak trenować czy jak dłużej żyć. Osoby z niskim wykształceniem takich informacji nie szukają, natomiast te z wyższym już tak.
 
I nie chodzi to o żadną literaturę akademicką. Wystarczy po prostu czytać regularnie blogi z zakresu zdrowego odżywiania choćby taki jak mój, gdzie praktycznie w każdym wpisie znajdziesz jakąś informację jak dłużej żyć.