Kąpiel w Borowinach

Kąpiel w borowinach nie jest może stricte formą regeneracji organizmu bezpośrednio po treningu. Jest to bardziej zabieg odnowy biologicznej po zakończonym całym cyklu treningowym.

Borowina

Borowina jest substancją, która bardzo wolno oddaje ciepło. Schładza się nawet do 15 razy wolniej niż woda. Podczas kąpieli temperatura borowiny może się wahać w zależności od potrzeb klienta w temperaturze 40 – 46 stopni, jednak ze względu na specyfikację borowiny temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa. Dzięki temu podczas kąpieli nie następuje nagły skurcz naczyń krwionośnych jak ma to miejsce w przypadku korzystania z saun.

Zabiegi

Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegu w borowinach:
– kąpiele – wykonywane w specjalnych wannach. Czas takiej kąpieli wynosi 10 – 20 minut, a borowiny jest rzadsza i jej temperatura wynosi 40 – 42 stopnie
– zawijanie – leżąc na kozetce zostajemy obłożeni borowiną o większej gęstości i jednocześnie wyższej temperaturze tj. 42 – 46 stopni. Czas zabiegu to 20 – 30 minut po czym spłukujemy borowinę i udajemy się na godzinny obowiązkowy odpoczynek.

Zalety kąpieli w borowinach

Działanie cieplne borowiny działa uśmierzająco na ból, zmniejsza napięcie w mięśniach i redukuje przykurcze mięśni oraz ma dobry wpływ na stawy. Zwiększa w nich ruchomość i pomaga przy zwyrodnieniach stawów i chrząstek stawowych oraz zmianach pourazowych kości i ścięgien.

Przeciwwskazania

Zabiegi w borowinach unaczynniają ogniska zapalne dlatego nie możemy z nich korzystać przy zapaleniach oczu, zatok, zębów czy migdałów. Dodatkowo nie wolno brać kąpieli przy wyniszczonym organizmie, w podeszłym wieku, przy cukrzycy i zaburzeniach troficznych tkanek.

Inne formy regeneracji po treningu:
-cz. 1 Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel
– cz.2 Sauna Parowa

2 Replies to “Kąpiel w Borowinach”

  1. Moja mama często korzysta z takich kąpieli i bardzo sobie chwali, ja za to nie miałam jeszcze okazji spróbować, ale zaintrygowałeś mnie

  2. […] Kąpiel w Borowinach Sauna Parowa Sauna Sucha […]

Komentarze są zamknięte.