Maszyny czy Wolne Ciężary?

odchudzanie
Lepiej ćwiczyć na specjalnie zaprojektowanych maszynach czy lepiej postawić na starą szkołę i ćwiczyć z wolnymi ciężarami (sztangi, hantle)?
 
Na każdej siłowni możemy spotkać kilka specjalnych maszyn do ćwiczeń. Suwnicę do wyciskania na nogi, maszynę do robienia mięśni nóg (zginanie i prostowanie nogi w kolanie), maszynę do robienia bicepsa, maszynę do wyciskania na barki, bramę do ćwiczeń. Im siłownia jest lepiej wyposażona, tym więcej różnego rodzaju maszyn będzie posiadać.
 
Wolne ciężary czyli wszystkie ćwiczenia podczas których wykonujemy je ze sztangą lub hantlami, takie jak wyciskanie sztangi leżąc, martwy ciąg, uginanie sztangi na biceps, wykroki z hantlami, wyciskania na barki itd.
 

Maszyny izolują mięśnie

Po co w ogóle są te maszyny? Maszyny mają za zadanie wyizolować mięsień podczas ćwiczeń. Wyizolować czyli sprawić, że tylko ten mięsień naszego ciała będzie pracował podczas wykonywanego ćwiczenia.
 
Dla przykładu weźmy wyciskanie na barki. Porównajmy wyciskanie na maszynie i wyciskanie hantlami. Podczas wyciskania na maszynie, jedynym naszym zadaniem jest usiąść w wyznaczonym miejscu i wykonać ćwiczenie. Tymczasem ćwicząc hantlami najpierw te hantle musimy zdjąć ze stojaka, następnie przenieść je w wyznaczone miejsce, następnie musimy je sobie zarzucić na barki i następnie gdy już je wyciskamy to musimy stabilizować pozycję naszego ciała by się nie przewrócić.
 
Jak widać podczas ćwiczenia na maszynie zaangażowany był tylko jeden mięsień. Podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami angażowana jest o wiele większa ilość mięśni oraz mięśnie te pracują cały czas stabilizując pozycję w trakcie wykonywania ćwiczenia.
 

Staraj się robić jak najwięcej ćwiczeń na wolnych ciężarach

Najczęściej przychodzimy na siłownię po to by schudnąć lub by zbudować mięśnie. By osiągnąć jedno i drugie powinniśmy angażować jak najwięcej partii mięśniowych do ćwiczeń. Takie angażowanie zapewnia nam ćwiczenie na wolnych ciężarach. Staraj się jak najwięcej ćwiczeń wykonywać na wolnych ciężarach. Koniec, kropka. Tak powinno być. Jak najwięcej ćwiczeń na wolnych ciężarach.
 
Nie patrz że twoi koledzy robią nogi na suwnicy, że robią nogi na maszynie do zginania/prostowania nogi w kolanie. Ty zamiast tego rób przysiady, rób wykroki, rób zakroki rób przysiady z tylną nogą na podwyższeniu.
 

Wadą maszyn jest nieracjonalny zakres ruchów

Większość lubi wyciskać na nogi na suwnicy, tylko pozostaje pytanie po co w ogóle wykonywać to ćwiczenie, skoro ono w realnym życiu absolutnie do niczego się nie przydaje? Ruch wypychania na suwnicy ćwiczy się tylko po to by ćwiczyć ten ruch. Jest to totalnie bez sensu. Chodząc, siedząc, leżąc nigdy nie wykonujemy takiego ruchu.
 
Tak samo tyczy się to drugiej maszyny do ćwiczenia na nogi. W jednej pozycji siedzimy i prostujemy nogi, natomiast w drugiej leżymy na brzuchu i zginamy nogi. W pierwszej pracuje mięsień czworogłowy, w drugiej mięsień dwugłowy. Pozostaje tylko pytanie po co tak ćwiczyć skoro nigdy takich ruchów nie wykonujemy poza siłownią.
 

Maszyny ograniczają przyrost mięśni

Zadaniem maszyny jest izolowanie danej grupy mięśni. Jednak poprzez taką izolację maksymalny rozwój mięśnia jest ograniczony. Weźmy dla przykładu specjalną maszynę do robienia bicepsa. Układamy rękę w wyznaczonym miejscu, łapiemy uchwyt i ćwiczymy. Takie ułożenie ręki powoduje, że tylko dana część włókien w bicepsie jest wykorzystywana do ćwiczeń. Pozostałe tysiące włókien mięśnia bicepsa nie pracują, bo maszyna skutecznie je odizolowała.
 
Na maszynach pracuje znacznie mniejsza część mięśnia niż na wolnych ciężarach. Im mniej mięśni pracuje, tym mniej mięśni się uszkadza, tym mniejszy jest przyrost nowych mięśni (sprawdź Jak Rosną Mięśnie).
 

Zaletą maszyn jest poprawna forma wykonywania ćwiczeń

Oczywiście maszyny mają również swoje zalety. Taką zaletą jest to, że ciężko wykonywać na niej ćwiczenie nie poprawnie. Z tego względu niektórzy trenerzy polecają ćwiczenie na maszynach osobą początkującym i osobom starszym.
 
Jeżeli taka osoba nie ćwiczy pod okiem trenera personalnego czy bardziej doświadczonego kolegi, to wykonywanie ćwiczeń na maszynach ma sens. Ryzyko kontuzji na maszynie jest o wiele mniejsze niż przy siłowaniu się osoby początkującej ze sztangą. Jeżeli więc jesteś osobom początkującą to możesz wykonywać ćwiczenia na maszynie. Nie mniej jeżeli masz bardziej doświadczonych kolegów, to proś ich by uczyli cię jak wykonywać ćwiczenia na wolnych ciężarach.
 

Maszyny są dobre na ostatnie ćwiczenie danej partii

Inną zaletą maszyn jest to, że dobre są one na ostatnie ćwiczenie danej partii mięśniowej. Jeżeli robiłeś przysiady, wykroki, zakroki, to ostatnim ćwiczeniem jakie możesz wykonać jest wyciskanie na suwnicy.
 
Mięsień po wcześniejszych seriach jest już mocno uszkodzony i ostatnią izolacyjną serią po prostu się go dobija. Ja właśnie stosuje taki system przy ćwiczeniu bicepsa i tricepsa. Ostatnie ćwiczenie jest u mnie izolowane. Jest to odpowiednio zginanie przedramion wyciągu dolnego i prostowanie przedramion linkami wyciągu górnego.
 
Zastosowanie izolacji mięśnia na początku treningu jest bezsensowne, jednak wykonanie tego na samym końcu bardzo mocno wpływa na mięsień i można dzięki temu uzyskać mocną pompe.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch? Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym? Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!