Zdrowe Odżywianie

zdrowe odżywianie

W tym wpisie przedstawię 7 najprostszych zasad zdrowego odżywiania. Zasady przedstawione są w kolejności na najważniejszej.
 

1 zasada zdrowego odżywiania: oddychaj

Możesz sobie w tym momencie pomyśleć, że co to ma za związek ze zdrowym odżywianiem, ano właśnie że ma. Bez jedzenia możemy przetrwać miesiąc, bez wody 3 dni, natomiast bez powietrza tylko 4 minuty. Jasno więc wynika, że na nasze zdrowie największy wpływ ma oddychanie.
 
Według moich własnych szacunków 95 % z nas oddycha źle – czyli za płytko. Zrób teraz eksperyment ale naprawdę go zrób – weź 5 baaaardzo głębokich wdechów i wydechów.. No dalej. Zrób to. Dasz radę. Raz. Dwa. Trzy. Cztery. Pięć.
 
Powinieneś poczuć lekkie mrowienie w czaszce – to znak, że jesteś niedotleniony. Oddech ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, nie chce pisać konkretnie jakie bo na ten temat powstały książki na kilkadziesiąt stron więc po prostu uznaj, że tak jest. Od dziś oddychaj głębiej.
 

2 zasada zdrowego odżywiania: pij

Bez powietrza 4 minuty, bez wody 3 dni. Woda jest znacznie ważniejsza od jedzenia. Według różnych szacunków powinniśmy pić od 2 do nawet 3,5 litrów dziennie. Tak nawet aż 3,5 litra dziennie. Przy czym powinno to być minimum 1,5 litra wody. A co z resztą? Ja polecam przede wszystkim różne ziółka czy herbaty ziołowe. Rumianek, zieloną herbatę, miętę, pokrzywę i dziesiątki innych herbatek ziołowych. Przy czy do ilości spożytego płynu nie powinniśmy zaliczać napojów gazowanych. Napoje gazowane mocno szkodzą i należy ich unikać.
 

3 zasada zdrowego odżywiania: unikaj śmieciowego jedzenia

W końcu doszliśmy do jedzenia. Podstawą zdrowego odżywiania jest unikanie śmieciowego jedzenia. Tak naprawdę każdy z nas wie mniej lub bardziej czym śmieciowe jedzenie jest. To wszelkiego rodzaju słodycze, czipsy, batoniki, czekoladki, słodkie bułki, gotowe dania itd. Do tej grupy należą też napoje gazowane o których wspominałem wcześniej. Śmieciowe jedzenie jest nie tylko niezdrowe ale też przede wszystkim prowadzi do nabierania dodatkowych kilogramów i jest przyczyną nadwagi.
 
Innymi słowy śmieciowe jedzenie to takie, które nie zawiera żadnych (albo mało) witamin a zawiera mnóstwo kalorii.
 

4 zasada zdrowego odżywiania: jedz warzywa

Przeciwstawnym do śmieciowego jedzenia są warzywa. Zawierają one mnóstwo witamin i zawierają mało kalorii. Niestety w Polsce spożycie warzyw bardzo mocno kuleje, a to one są podstawą zdrowego odżywiania i należy ich spożywać jak najwięcej. Należy co najmniej spożyć jedną porcję warzyw dziennie. Jedna porcja jest wielkości zaciśniętej pięści – właśnie taką ilość warzyw powinieneś spożyć w ciągu dnia. Tak naprawdę do końca nie jest ważne jakie są to warzywa bo każde są dobre. Właściwie im bardziej różne warzywa jemy tym lepiej.
 

5 zasada zdrowego odżywiania: jedz orzechy

Orzechy zawierają mnóstwo mikro i makroelementów które są podstawą zdrowego odżywiania dlatego warto codziennie spożyć małą garść orzechów. Jakie orzechy są dobre? Tak naprawdę większość. Najlepsze są brazylijskie, laskowe, nerkowca czy włoskie. Jak najbardziej jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać powinieneś spożywać po kilka sztuk orzechów dziennie.
 

6 zasada zdrowego odżywiania: nie przejadaj się

Przejadanie się sprawia, że jesteśmy ospali, zmęczeni i gorzej funkcjonujemy. W momencie kiedy się przejemy i wypchamy nasz żołądek po brzegi organizm musi zmobilizować krew z innych miejsc by pomogła żołądkowi rozprawić się z taką ilością jedzenia. Organizm jednak nie ma nieskończonej ilości krwi, więc jeżeli więcej krwi jest sprowadzone w okolicę żołądka oznacza to, że z innego miejsca krew została zabrana.
 
W tym momencie dochodzi do zmniejszenia ukrwienia mózgu, mniej krwi dopływa do mózgu więc mniej tlenu się do niego dostaje i mózg gorzej funkcjonuje – powoduje pogorszenie myślenia, senność, ospałość i zmęczenie.
 

7 zasada zdrowego odżywiania: nie podjadaj

Nie podjadaj między posiłkami. Jeżeli mam do przebiegnięcia 10 km to przebiegam to za jednym zamachem. Nie robię tak, że przebiegnę 1 km, godzina przerwy, drugi km, godzina przerwy… itd. By było jak najszybciej i jak najsprawniej całość pokonuję za jednym zamachem. Tak samo działa nasz żołądek. On najlepiej sobie radzi jak wszystko zrobi za jednym zamachem a nie jest rozbite to na części. Czyli błędem jest np. jedzenie co godzinę małych porcji. Zjedz śniadanie a potem dopiero obiad. Nie podjadaj między nimi, bo to nie służy twojemu organizmowi.
 


 


Tagi: zdrowe odżywianie