Dieta Odchudzająca

dieta odchudzająca

Prawidłowa dieta odchudzająca charakteryzuje się 5 cechami. Musi być: skuteczna, szybka, zdrowa, sprawiająca jak najmniej kłopotów oraz nie powodować uczucia głodu. W innym przypadku nie ma to najmniejszego sensu. W tym wpisie przedstawię 7 wytycznych diety odchudzającej. Tyczą się one zarówno panów jak i panie.
 

1 zasada diety odchudzającej: ogranicz przyjmowanie kalorii

Podstawową zasadą diety jest ograniczenie przyjmowania kalorii. Najprościej to zrobić ograniczając spożycie kalorii w płynach. Może nie zdajesz sobie sprawy ale butelka napoju gazowanego ma tyle kalorii co obiad przy czym po obiedzie jesteś pełny a po wypiciu butelki napoju w ogóle tego nie odczuwasz. Kalorie w płynach to nie tylko napoje gazowane ale też wody smakowe, napoje energetyczne czy alkohol. Zrezygnuj z tego. Te rzeczy nie mają żadnych wartości odżywczych. Mają jedynie kalorie i „dobry” smak. Jeżeli teraz pijesz butelkę napoju gazowanego dziennie to wystarczy, że oduczysz się tego złego zachowania a twoja waga automatycznie powinna zacząć spadać.
 

2 zasada diety odchudzającej: unikaj śmieciowego jedzenia

Śmieciowe jedzenie czyli produkty które mają mnóstwo kalorii, o dużej zawartości tłuszczy i cukrów. Tak naprawdę każdy z nas wie czym śmieciowe jedzenie jest. To wszelkiego rodzaju słodycze, batoniki, ciasteczka, pączki, słodkie bułki, fast foody, pizze czy batoniki. Nie jest to fizyka kwantowa żeby wiele trzeba tłumaczyć. Musisz zrezygnować z takiego jedzenia jeżeli chcesz schudnąć. W tym przypadku nie ma żadnego kompromisu. Zrezygnuj ze śmieciowego jedzenia albo nie schudniesz. By spalić jedną tabliczkę czekolady potrzebna jest godzina ćwiczeń na siłowni. Nie ma więc bata, że schudniesz jeżeli nie odstawisz śmieciowego jedzenia. Musisz znaleźć w sobie na tyle silną wolę by ze słodyczy zrezygnować. A jeżeli takiej silnej woli nie masz? Przynajmniej ogranicz się do 6 dni w tygodniu. Przez 6 dni w tygodniu nie jesz słodyczy, a w jeden dzień możesz.
 

3 zasada diety odchudzającej: nie jedz nic białego

Musisz sobie wbić do głowy, że to co białe to złe. Nie mówię tu o amfetaminie 😉 a o cukrze, soli i białym pieczywie. Wyeliminuj te trzy produkty. Mówiąc cukier nie mam na myśli bezpośrednio cukru takiego jakim słodzimy herbatę chodzi mi o szersze spojrzenie. Pewnie połowa jedzenia które spożywasz zawiera dodatkowy cukier. Łatwo to sprawdzić patrząc na etykietę produktu. Jeżeli jest tam cukier, to nie powinieneś czegoś takiego jeść.
 
Całkowicie zrezygnuj też z soli – mam tu na myśli jakieś krakersy, czipsy czy paluszki. Do tego warto wyeliminować białe pieczywo a zastąpić je ciemnym razowym.
 

4 zasada diety odchudzającej: gotuj samemu

Tyciu sprzyja żywność przetworzona technologicznie czyli taka która zawiera dużo chemicznych i sztucznych dodatków. Innymi słowy jest to żywność, która ma długi termin ważności do spożycia. Jeżeli coś się nie zepsuje w rok to nie jest to normalne z punktu widzenia natury (prócz zamrożenia). Oznacza to, że taki produkt ma mnóstwo chemicznych wspomagaczy poprawiających jego jakość. Nasz organizm w procesie ewolucji nie wytworzył sprawnej machiny do trawienia chemicznych dodatków, które stosowane są dopiero od kilkudziesięciu lat. Unikaj kupowania w sklepie gotowych dań jedynie do odgrzania w mikrofalówce, na patelni czy w piekarniku. Dobra dieta odchudzająca to taka, która jest zrobiona ze świeżych produktów dlatego właśnie musisz gotować samemu.
 

5 zasada diety odchudzającej: jedz kasze

Najważniejszą rolę w diecie odchudzającej pełni kasza. Kasz jaglana, kus kus i gryczana to najlepsze kasze. Dlaczego kasze? Bo mają super mało kalorii a bardzo dużą objętość. Czyli możesz jeść i jeść a praktycznie nie dzieje ci się krzywda. Porównaj sobie objętość batonika 100 gram, a ugotowanej kaszy 100 gram. Po zjedzeniu batonika praktycznie w ogóle tego nie odczujesz, natomiast po zjedzeniu paczki kaszy absolutnie nic już w siebie nie wepchniesz. Kasze są genialne dla odchudzających i jeżeli serio myślisz o odchudzaniu to codziennie każdy twój obiad powinien składać się z kaszy.
 

6 zasada diety odchudzającej: jedz warzywa

Tak samo jak kasze genialne są warzywa. Również spora objętość i minimalna ilość kalorii. 10 ogórków szklarniowych 100 gram ma tyle kalorii co 1 batonik 100 gram. Tyle tylko, że batonika zjesz i nic nie poczujesz, a już po 2 ogórku będziesz pełny. Dlatego należy spożyć co najmniej jedną porcję warzyw dziennie. Jedna porcja to właśnie 100 gramów czyli mniej więcej wielkość zaciśniętej pięści. Mamy mnóstwo różnych warzyw więc nie musisz skupiać się na jednym konkretnym, jedz takie które najbardziej lubisz.
 

7 zasada diety odchudzającej: wypij szklankę wody przed obiadem

Na 20 minut przed obiadem wypij szklankę wody. Nie jest to panaceum na nadwagę jednak taka prosta czynność powoduje, że zjesz trochę mniejszą porcję. A jak to mówią grosz do grosza i będzie kokosza. To, że dzisiaj wypijesz szklankę wody przed obiadem i dzięki temu zjesz pół kęsa mniej nie ma żadnego znaczenia. Jednak jeżeli będziesz powtarzać tę czynność przez miesiąc to już będzie miało to odczuwalne skutki.
 

Podsumowanie diety odchudzającej

Podczas każdej diety musisz być cierpliwy i nie oczekiwać efektów z dnia na dzień. Ok jeżeli jesteś pod opieką dietetyka i trenera personalnego to i owszem powinieneś oczekiwać efektów z dnia na dzień jednak jeżeli korzystasz z darmowych materiałów takich jak ten blog, to musisz zdać sobie sprawę, że na efekty trzeba poczekać trochę dłużej. Jeżeli przez rok czy dwa czy 5 siedziałeś na kanapie i obżerałeś się to nie ma szans na to by teraz w tydzień stać się Misterem Polski. Im bardziej się zapuściłeś tym droga do sylwetki dłuższa i twoja cierpliwość powinna być dłuższa. A jeżeli chcesz skorzystać z bardziej zaawansowanych materiałów i skuteczniejszych metod, to podaj poniżej swój email a wyśle je do ciebie.

 

Jeżeli masz pytanie do diety odchudzającej zostaw je w komentarzu

One Reply to “Dieta Odchudzająca”

  1. W pierwszej kolejności w punkcie – Nie jedz nic białego – pomyślałam „hola, hola, toż to jogurt naturalny, twaróg, indyk to produkty must have i będąc na diecie i poza nią”, no ale doczytałam 🙂 Trochę mylący tytuł. Do szklanki wody dodałabym przy okazji sok z cytryny albo miód 🙂 Przydatny post!

Komentarze są zamknięte.