Kolejny artykuł z serii regeneracji po treningu. Tym razem o saunie parowej (rzymskiej, rosyjskiej).
O zaletach i przeciwwskazaniach korzystania z sauny oraz jak brać kąpiel w klasycznej saunie fińskiej przeczytasz w tym artykule Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel
Sauna parowa
Saunę parową rzadko możemy spotkać w klasycznych siłowniach i klubach fitness. Mamy z nią do czynienia w spa i ośrodkach odnowy biologicznej. W saunie panuje temperatura 45 – 60 stopni, a cechą charakterystyczną jest wysoka wilgotność powietrza dochodząca do 100 %.
Dzięki znacznie niższej temperaturze niż w saunie fińskiej kąpiel może trwać nawet 30 minut. W saunie parowej przegrzanie następuje na skutek wysokiej wilgotności a nie bardzo wysokiej temperatury. Wytwarzany przez nasze ciało pot, który jest czynnikiem chłodzącym organizm nie ma możliwości odparowania, więc nie chłodzi naszego ciała. Sauna ta jest polecana dla wszystkich, którzy źle znoszą gorące sauny powietrzne.
W saunie parowej możemy korzystać ze szczotki z włosia końskiego lub lnianego ręcznika, którym będziemy się nacierać. Powoduje to intensywniejsze rozszerzenie naczyń krwionośnych. Gorąca para oddziałuje zdrowo na skórę oraz jest zalecana przy bólach reumatycznych i chorobach dróg oddechowych.
Przed wejściem do sauny myjemy ciało, nie musimy się jednak suszyć jak ma to miejsce w przypadku sauny suchej. Nie ma żadnej zalecanej pozycji kąpieli, po prostu siedzimy i nacieramy się. Po zakończonej kąpieli należy odpocząć i uzupełnić płyny.
[…] Najlepszą porą na saunę jest dzień wolny od treningu. Organizm jest wtedy w czasie relaksu i odbudowy, a dzięki saunie możemy ten etap przyśpieszyć. Saunę można też zaliczyć bezpośrednio po treningu średnio intensywnym, czyli np. bieganie czy aerobik. Trening średnio intensywny czyli trening w strefie tlenowej, gdy nie umieramy i wykonujemy go z uśmiechem na twarzy. NIE zalecaną formą sauny jest kąpiel od razu po ciężkim treningu siłowym. Podczas takiego treningu zużywamy bardzo dużo wszelkich substancji takich jak elektrolity, glikogen czy białko. Wizyta w saunie bezpośrednio po takim treningu może wiązać się z jeszcze większym poceniem, jeszcze większą pracą serca i przez to prowadzić do katabolizmu mięśni. Jeżeli chcemy skorzystać z sauny w dzień treningu siłowego zróbmy to około 5-6 godzin i 2 posiłki później. Po treningu jemy posiłek, po kolejnych 3 godzinach spożywamy kolejny, dajemy mu się wchłonąć i dopiero wtedy wybieramy się na saunę, kiedy organizm przejdzie już w stan regeneracji. O saunie parowej (rosyjskiej, rzymskiej) przeczytasz w artykule Sauna Parowa […]
Chętnie bym skorzystała z takiej sauny. Ciekawy wpis.:)
[…] Sauna Parowa […]
[…] Sauna Parowa 3 comments […]