Rozciąganie – Dlaczego Warto To Robić?

rozciąganie
Niezależnie od uprawianej przez nas dyscypliny sportowej warto po zakończonym treningu poświęcić chwilę by się rozciągnąć. Nie ważne czy jest to siłownia czy bieganie czy jazda na rowerze.
 

Rozciąganie a elastyczność

Podczas wszystkich ćwiczeń następuje skracanie się i ściąganie tkanki łącznej, przy czym najsilniej występuje ono po treningu na siłowni, gdzie ćwiczymy z dużym ciężarem przez co następuje silne skurczanie mięśni. Wie o tym każdy, kto choć raz mocno spompował bicepsy a później nie mógł dosięgnąć własnych pleców.
 
Wielokrotne powtarzanie danego ćwiczenia prowadzi w konsekwencji do utraty elastyczności. Co jest równie tragiczne co i śmieszne jak później nie jesteśmy w stanie dosięgnąć i zawiązać sobie butów. Utrata elastyczności jest czymś niekorzystnym i powinniśmy temu przeciwdziałać.
 

Zalety rozciągania

Rozciąganie przywraca elastyczność mięśni jak i również poprawia regenerację. Polepsza wchłanianie aminokwasów przez mięśnie oraz syntezę białek w mięśniach. Przez to mięśnie stają się zdrowsze, silniejsze, bardziej wytrzymałe i szybciej rosną. Więc jak chcesz mieć wielkiego bicepsa, to rozciągaj się po treningu 😉
 
Najlepszy czas na rozciąganie jest bezpośrednio po zakończonym treningu – wtedy mięśnie są rozgrzane i gibkie i łatwo się rozciągają. Z doświadczenia wiem, że może 10 % osób jedynie rozciąga się po treningu. Warto poświęcić choć 5-10 minut by porozciągać wszystkie grupy mięśniowe, które trenowaliśmy w czasie tej sesji.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!

Dodaj komentarz