Odchudzanie – Dlaczego Nie Wolno Drastycznie Ograniczać Kalorii?

dol
Czyli dlaczego ograniczenie kalorii o 200 jest lepsze niż o 1 000.
 
Wyobraź sobie swój organizm, który od kilku miesięcy jest w stabilizacji, codziennie dostaje 2 000 kalorii i jest szczęśliwy. Leży na kanapie, nie rusza się, niczym się nie przejmuje i jest w stanie totalnego relaksu.
 
Nagle z niewiadomych mu przyczyn zamiast 2 000 kalorii dostaje jedynie 1 000 kalorii. Pierwszy dzień dla niego jest ok. Myśli sobie no dobra coś się stało, dostałem tylko połowę tego co zawszę, no ale to tylko jeden dzień, więc jakoś przeżyje. Drugiego dnia dostarczasz mu znowu 1 000 kalorii więc organizm zapala już żółtą lampkę i zaczyna się niepokoić, że coś jest nie tak. Trzeciego dnia znowu dostarczasz mu 1 000 kalorii więc organizm stwierdza, że tak nie może być, więc wysyła wiadomość do twojego mózgu: słuchaj stary, jestem super głody, musisz coś zjeść, bo inaczej nie przeżyjemy tego. Po takim impulsie tak drastyczne odchudzanie kończy się dla ciebie napadem wilczego głodu, rzucasz się do lodówki i uzupełniasz wczorajsze i przedwczorajsze nie zjedzone kalorie.
 
A co się stanie jeżeli nie poddasz się wilczemu głodowi? A co się stanie z organizmem, gdy wysłał potężny sygnał do mózgu o konieczności zjedzenia pokarmu, ale nie dostał nic do w zamian? W takim wypadku rozpocznie się kombinowanie. Organizm zacznie sobie myśli: a może jestem na bezludnej wyspie, gdzie nie ma pożywienia i muszę czekać na ratunek; a może rozbiłem się gdzieś w górach, gdzie nie ma pożywienia i muszę czekać na ratunek; a może dryfuję na tratwie, gdzie nie ma pożywienia i muszę czekać na ratunek. Dzięki takiemu myśleniu organizm przestawia się z trybu leżenia na kanapie na tryb ochrony życia.
 

Czym to się objawia? Organizm sobie myśli: no dobra dostaję tylko 1 000 kalorii, ale kto wie czy i one za chwil się nie skończą, dlatego bezpieczniej będzie jeżeli odłożę je na później. Więc organizm zamiast spalać tłuszcz przez niedobór kalorii zaczyna go odkładać. Zaczyna gromadzić składniki odżywcze na jeszcze czarniejszą godzinę. Zaczyna gromadzić tłuszcz. Zaczyna ‘zjadać’ mięśnie z których bierze energię na podtrzymanie czynności życiowych. Organizm jest mądry. On próbuje Cię ochronić, więc musisz wiedzieć jak on działa, by móc na niego odpowiednio wpływać.
 
Przywołam obraz więźniów z Auschwitz. Ich organizm działał podobnie. Byli oni na diecie 1 000 kalorii. Więc ich organizm rozpoczął od całkowitego ‘zjedzenia’ własnych mięśni, aż nie zostało z nich dużo więcej niż skóra i kości. Właśnie dzięki tak drastycznemu obcięciu kalorii uzyskujemy efekt o wiele gorszy niż gdybyśmy ograniczyli kalorie tylko o 200.
 
Gdy ograniczymy dietę o 200 kalorii organizm pomyśli sobie: dobra, dostałem trochę mniej niż zawsze, trochę się pobuntuję, ale jak nie dostanę z powrotem tych kalorii to i tak przeżyję i nic mi nie będzie.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!