Plan Treningowy Na Biceps

plan treningowy na biceps
Jak często trenować biceps. Ile serii i ile powtórzeń wykonywać by biceps rósł szybko i odpowiednio.
 

Plan treningowy na biceps

Biceps to jeden z ulubionych mięśni facetów do ćwiczenia. Dla wielu jego objętość jest wyznacznikiem tego jak wielkimi jesteśmy koksami. W poprzednim wpisie Biceps Nie Rośnie pisałem o możliwych przyczynach stagnacji. W tym wpisie będzie o tym jak powinien wyglądać prawidłowy plan treningowy na biceps. Oczywiście nie można ćwiczyć tylko i wyłącznie bicepsa, a resztę ciała pomijać. Ten wpis ma ukierunkować zasady i pokazać ćwiczenia, które można robić by urosnąć w łapie.
 

Biceps i triceps w jednym planie treningowym

Istnieje kilka szkół mówiących o tym jak łączyć treningi. Jedna z nich mówi plecy+biceps, klata+triceps a inna mówi, żeby robić biceps+triceps. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Żadne nie jest ani gorsze, ani lepsze. Są one po prostu inne.
 
Uważam, że połączenie plecy+biceps, klata+triceps jest bardziej dla osób, które chcą ćwiczyć typowo kulturystycznie. Natomiast połączenie biceps+triceps jest bardziej dla osób, dla których nie jest aż tak bardzo ważna wielkość mięśnia, a bardziej jego użyteczność i wytrzymałość, dla osoby, która ma bardziej crossfitowe czy fitnessowe podejście.
 

Plan treningowy na biceps dla początkujących

Dla osób początkujących poleca się ćwiczyć biceps dwa razy w tygodniu. Najlepiej zachować dwa dni przerwy między ćwiczeniami. Na początek wystarczą dwa ćwiczenia po 2-3 serie. Sam zdecyduj czy wykonać łączenie 4 czy 6 serii. Jeżeli po 4 seriach będziesz czuł, że nie dałeś z siebie wszystkiego i masz jeszcze moc, to dołóż dwie serie. Pierwsze ćwiczenie to uginanie przedramion z hantlami siedząc z oparciem o kolano. Drugie ćwiczenie to uginanie przedramion z łamaną sztangą stojąc. W tych ćwiczeniach dobierz ciężar tak by wykonać odpowiednio 12, 8, 5 powtórzeń.
 
Jeżeli chcesz ćwiczyć biceps w domu sprawdź ten wpis Ćwiczenia Na Biceps w Domu Bez Sprzętu.
 

Plan treningowy na biceps dla średniozaawansowanych

Dla osób średniozaawansowanych odpowiednia liczba serii w ćwiczeniu na biceps to 9. Najlepiej wykonać 3 ćwiczenia po 3 serie. Możesz stosować te ćwiczenia co poprzednio lub trochę zmodyfikować. Przykładowe trzy ćwiczenia: uginanie przedramion z hantlami stojąc uchwytem młotkowym, uginanie przedramion z sztangą stojąc, uginanie przedramion z hantlami siedząc z oparciem o kolano. W tych ćwiczeniach dobierz ciężar tak by wykonać odpowiednio 12, 8, 5 powtórzeń.
 

Plan treningowy na biceps dla zaawansowanych

Dla osób zaawansowanych kluczową kwestią jest moim zdaniem dobór odpowiedniego obciążania treningowego. Liczba serii powinna wynosić 9-12, jednak ważny jest ciężar. Ostatnia serię powinniśmy wykonać z obciążeniem ponad maksymalnym (100% +). Niezbędny do tego będzie partner treningowy, który będzie nas asekurował i delikatnie pomoże wykonać 2-3 powtórzenia z tym ciężarem.
 

Superserie to dobry plan treningowy na biceps i triceps

Superserie to łączenie dwóch (lub więcej) serii tak by wykonywać je od razu po sobie, nie robiąc między nimi przerwy. W superserie najczęściej łączy się mięśnie antagonistyczne (przeciwne) takie jak właśnie biceps i triceps czy klatkę i plecy czy dwugłowy uda i czworogłowy uda.
 
Celem takiego zabiegu jest napompowanie jak największej ilości krwi w dany obszar naszego ciała (który ćwiczymy) bez nadmiernej utraty napięcia mięśniowego. Plan treningowy na biceps dla zaawansowanych bardzo często składa się właśnie z tego rodzaju ćwiczeń. Przykładowy plan treningowy superserii masz poniżej.
 

Mój plan treningowy na biceps i triceps

U mnie najczęściej ćwiczenia na biceps i triceps występują podczas jednego dnia. Wykonuję je raz w tygodniu. Średnio są to 3 superserie, gdzie łącznie wykonuję 10 serii na biceps i 10 serii na triceps. Ćwiczenia pogrupowane są w 3 superserie.
 
Pierwsza superseria to uginanie przedramion z hantlami siedząc z oparciem o kolano i prostowanie przedramion z hantlami w przyklęku o ławkę. Tutaj robię zazwyczaj 4 serie odpowiednio 15 kg, 17,5 kg, 20 kg, 25 kg. Powtórzenia 10, 8, 6, 4.
 
Druga superseria to uginanie przedramion z łamaną sztangą stojąc i wyciskanie łamanej sztangi za głową leżąc (lub pompki na poręczach). 3 serie 10 kg, 12,5 kg, 15 kg. Powtórzenia 12, 10, 8.
 
Trzecia superseria to superseria izolowana na wyciągu. Ćwiczenia to wyprosty ramion na wyciągu górnym (dwóch linek) na triceps i uginanie przedramion z ciężarem z uchwytu dolnego. 3 serie 50 kg, 55 kg, 60 kg. Powtórzenia 12, 10, 8.
 

Jeżeli masz pytania odnośnie planu treningowego na biceps podziel się nimi w komentarzach

 


5 Replies to “Plan Treningowy Na Biceps”

 1. 12 serii????? W jednym ćwiczeniu???

  1. Rozumiem, że chodzi o trening dla zaawansowanych. Łącznie 12 we wszystkich ćwiczeniach.

   1. Trening dla sredniozaawansowanych ile razy dziennie i jaka przerwa miedzy seriami?

    1. Dwa razy w tygodniu, przerwa 60 sekund.

 2. Biceps na mase hantle 18 kg na początkujących moje pytanie ile serri i ile powtórzeń !?;) Czy zalecane jest robić również barki tego samego dnia!?:)
  Z góry dziękuje
  Michal

Dodaj komentarz