Jak Uniknąć Kontuzji

jak uniknąć kontuzji
Kontuzje, kontuzje, kontuzje. Zdarzają się każdemu i są nieuniknione przy intensywnym trenowaniu. Żaden sportowiec nie jest w stanie ich uniknąć. Istnieje jednak kilka sposobów by zminimaalizować ryzyko kontuzji.
 

Rozgrzewka

Bardzo wiele kontuzji bierze się z nierozgrzania mięśni przed treningiem. Mięśnie są sztywne i mało elastyczne i gdy od razu wystawimy je na wysiłek mogą tego nie wytrzymać. Dlatego bardzo ważna jest rozgrzewka danej grupy mięśniowej którą będziemy ćwiczyć. Częstym błędem który obserwuje jest rozgrzewka ogólna ale nie skierowana pod dane mięśnie.
 
Przykładem tutaj może być osoba która rozgrzewa się na bieżni, a następnie idzie wyciskać na klatę. Bieżnia daje rozgrzewkę ogólna, pobudza serce i ożywia organizm jednak nie powoduje rozgrzewki mięśni klatki piersiowej. Dlatego po bieżni konieczna jest jeszcze rozgrzewka bardziej dokładna grup mięśniowych które będziemy ćwiczyć.
 
Ogólnie im dłuższa rozgrzewka tym lepiej. Wiem, że jest to czasochłonne i nie chce się tego robić jednak jest to konieczne by uniknąć kontuzji. Na rozgrzewkę poświęcimy 10-15 minut, a kontuzja można zmarnować nam kilka miesięcy treningów, a w skrajnych wypadkach nawet całe życie. Powiem to każdy, który zmarnował sobie karierę przez kontuzję.
 
Niestety w tym wypadku głupi polak po szkodzie. I to, że powinniśmy się rozgrzewać dociera do nas dopiero w momencie kontuzji. Dlatego warto uczyć się na błędach innych i posłuchać się i przyłożyć do rozgrzewki.
 

Rozciąganie

Rozciąganie po treningu jest unikane 10 razy bardziej niż rozgrzewka co jest kolejnym błędem i prowadzi do kontuzji. Podczas treningu w mięśniach wytwarza się swojego rodzaju napięcie. Poprzez rozciąganie to napięcie jest rozładowywane. Gdy unikamy rozciągania napięcie to rozładowywuje się przez wiele godzin zamiast w 5 minut po treningu. Rozciąganie może nie jest kluczowym błędem tak jak brak rozgrzewki jednak warto poświęcić te minimum 5 minut po treningu na rozciąganie i dać mięśniom odetchnąć.
 

Podnoszenie realnych ciężarów

Załadowanie sobie zbyt dużo na sztangę może prowadzić wprost do zerwania mięśnia. To, że kolega tyle podnosi to nie znaczy, że Ty też możesz. Ciężar musi być dostosowany do twoich umiejętności. Jeżeli wracasz po przerwie na siłownie to nie nakładaj sobie na sztangę tyle co 3 miesiące wcześniej. Załóż połowę tego ciężaru i powoli odbudowuj formę zamiast robić to na hurra.
 

Dbanie o technikę ćwiczenia

To również bardzo ważny punkt. Są pewne ćwiczenia które jeżeli będą wykonywane źle technicznie od razu prowadzą do kontuzji. Gdy do tego dołożymy punkt 3 czyli niepoprawną technikę, to kontuzja, uraz lub ból od razu murowany. Jeżeli nie jesteś pewny jak dano ćwiczenia ma wyglądać to:
1) Nie wykonuj go w ogóle
2) Wykonuj go na małych ciężarach ucząc się techniki
3) Oglądaj filmiki na youtubie z tutorialami ćwiczeń
4) Pytaj innych na siłowni jak to poprawnie zrobić. Wybierz sobie na siłowni kogoś kto wygląda na ogarniętego w temacie i po prostu zapytaj: Hej, wyglądasz mi na kogoś ktoś się zna na temacie, a ja nie wiem jak dokładnie to ćwiczenie zrobić, mógłbyś mi poradzić? Gwarantuje, że 99% osób ci pomoże 😉


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!