Jak Długo Powinien Trwać Trening Na Siłowni

jak długo
Czy lepszy jest krótki a intensywny trening? Czy może jednak dłuższy i mniej intensywny? Jak długo powinni ćwiczyć początkujący, a jak długo zaawansowani?
 

Arnold Schwarzenegger ćwiczył po 6 godzin ale…

W początkowym etapie kariery przygotowując się do zawodów kulturystycznych Arnold trenował nawet po 6 godzin dziennie. By ostatecznie zostać pokonanym przez faceta który jak się później okazało trenował jedynie 2 godziny dziennie. To wydarzenie miało znaczący wpływ na zmianę metodyki treningowej. Od tamtej pory zawodnicy zrozumieli, że mięśnie rosną nie na treningu a w czasie regeneracji potreningowej i całkowicie zmieniono swoje podejście. Zaprzestano ćwiczyć po kosmiczne 6 godzin dziennie a zaczęto przykładać większą wagę do regeneracji.
 

Zaawansowani ćwiczą 2 godziny

Dzisiaj osoby zaawansowane ćwiczą nie dłużej niż 2 godziny trenując najczęściej jedną lub dwie grupy mięśniowe dziennie. Podczas gdy początkujący trenują ogólnie barki zawansowani trenują akton przedni barków, akton tylny i akton boczny. Traktując każdy akton niejako jak osobną grupę mięśniową. Takie podejście skutkuje bardzo znacznym wydłużeniem czasu treningu.
 
Gdy na każdy akton robimy 3 ćwiczenia po 3 serie a aktonów mamy 3 skutkuje to zabójczą ilością 27 serii łącznie. Przyjmując 3 minuty na wykonanie każdej serii wraz z odpoczynkiem daje nam to już 90 minut. Gdy dodamy do tego rozgrzewkę i rozciąganie to wychodzi tak jak pisałem do 2 godzin na trening.
 

Dla początkujących godzina to idealny czas

Optymalny czas treningu dla osoby początkującej to 60 minut. Oczywiście jeżeli będzie to 50 minut czy 70 minut to też nic się nie stanie. Jednak 1,5 h to już za długo a 30 minut to za krótko. Przyjmuje się, że osoba początkująca powinna wykonać na każdą partię mięśniową 2 ćwiczenia po 3 serie. Oczywiście możemy również wyróżnić osobę mniej początkującą jak i bardziej początkująca jednak 2 ćwiczenia po 3 serie to taka podstawa.
 
Ćwiczymy 3 grupy mięśniowe na każdym treningu. Co daje nam łącznie 18 serii i pozwoli zamknąć trening w 60 minutach. Jeżeli jesteś początkującym to dodawanie większej ilości serii lub ćwiczeń jest niewskazane. Mięśnie i tak większe nie urosną nawet jak dodasz po 2 serie każdego ćwiczenia. Przypomnij sobie Schwarzeneggera i nową dewizę, że mięśnie rosną po treningu a nie w trakcie treningu.
 

Trening jest tylko pobudzeniem i czymś co rozkazuje mięśniom rosnąć. Całość odbywa się poza treningiem. Dodawanie nowych serii nic nie zmienia bo niejako rozkaz to rośnięcia został już wydany. Wydanie kolejnych rozkazów nic nie pomoże a czasem nawet może prowadzić jak w wojsku do dezinformacji co na siłowni przekłada się na powstanie kontuzji.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Zbudować Mięśnie?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Zaawansowanych Trików i Porad!