Dlaczego Spacery Nie Pozwolą Ci Szybko Schudnąć?

jak szybko schudnąć
Sam wielokrotnie zachęcałem w moich wpisach do tego by wykonywać dowolną aktywność fizyczną w tym również spacery. Spacery są świetne dla zdrowotności i zmniejszenia stresu jednak nie jest to aktywność, która pomaga szybko schudnąć.
 

Jak szybko schudnąć

W ostatnim wpisie Jak Szybko Schudnąć podkreślałem, że ważne jest wykonywanie dowolnej aktywności fizycznej przez 60 minut dziennie. Pisałem tam również, że jedną z takich aktywności jest spacer. Jednak nie do końca jest to prawda. Spacer owszem spala kalorie, ale jeżeli chcemy szybko schudnąć to powinniśmy wybrać bardziej intensywną aktywność.
 

Spacery a odchudzanie

We wpisie Jak Szybko Można Schudnąć pisałem, ze podczas godziny spaceru spalamy 400 kalorii, a podczas aerobiku 450. Różnica wynosi zaledwie 50 kalorii ale to nie do końca jest prawda. Owszem w czasie tej godziny aktywności spalimy te przypisane kalorie, jednak znaczna różnica dzieje się już po treningu.
 

Schudniesz szybko jak będziesz ćwiczył intensywnie

Gdy spacerujesz to spalasz kalorie jednak ponieważ spacer to wyjątkowo niska intensywność od razu po jego zakończeniu tętno spada, co prowadzi to tego, że również i metabolizm szybko powraca na poziom wyjściowy. Całkowita liczba spalonych kalorie podczas spaceru to tylko te, które spaliliśmy podczas tej godziny ćwiczeń.
 
Natomiast przy wysiłku bardziej intensywnym spalanie kalorii nie kończy się wraz z przerwaniem treningu. Następuje to wiele godzin później. Przy niektórych aktywnościach po zakończonym treningu wyższe tętno (i metabolizm) utrzymują się nawet przez 24h.
 

Spacer jest nie wystarczający by pobudzić hormony spalające tłuszcz

Spalanie kalorii odbywa się dwufazowo. Pierwsza faza to podczas treningu, druga faza to po treningu. Druga faza zależy od tego z jaką intensywnością wykonaliśmy pierwszą fazę. Intensywny wysiłek podkręca metabolizm oraz powoduje wydzielanie się hormon noradrenaliny, który odpowiada za spalanie tłuszczu. Im więcej noradrenaliny wytworzymy tym dużej jej poziom będzie się utrzymywał i dłużej „samoistnie” będzie on spalał tłuszcz.
 
Jeżeli chodzisz na spacery, to możesz chodzić dalej. Wpływają one pozytywnie na ogólny stan zdrowia i redukcję stresów jednak nie są najlepszym rozwiązaniem dla szybkiego spalenia tłuszczu. Oczywiście możesz chodzić na dwu godzinne spacery dziennie i spalać duża liczbę kalorii, ale po co poświęcać tyle czasu, jak taki sam a nawet lepszy efekt można osiągnąć w 30-40 minut.
 

Badania na temat szybkiego odchudzania

W jednym z czasopism opublikowano badania porównujące wyniki dwóch grup osób ćwiczących. Pierwsza grupa osób wykonywała spacery, druga grupa osób wykonywała aktywność o wysokiej intensywności. Po badanym okresie czasu pierwsza grupa (spacerujących) zrzuciła 6,1 % tłuszczu, natomiast druga grupa (intensywna) zrzuciła 11,9 % tłuszczu. Druga grupa zrzuciła ponad 2 razy więcej tłuszczu wykonując ćwiczenia bardziej intensywne. Dodatkowo obwód w tali spacerujących zmniejszył się o 0,6 % natomiast u intensywnych o 6 %. Więc nie tylko zrzucili tłuszcz ale też znacznie poprawili swoją figurę.
 

Jakie ćwiczenia są najlepsze na odchudzanie?

Takie, gdzie nasze tętno jest jak najwyższe. Po jednych podwyższone tętno będzie się utrzymywać przez 2-4 godziny, a po innych nawet 24 godziny. Grupa ćwiczeń 2-4 godzinnych to wszelkie aktywności typu bieganie, rower, aerobik czy boks z workiem. Do tej grupy można zaliczyć również Ćwiczenia Interwałowe, które bardziej zbliżają nas do tej granicy 4 godzin podwyższonego tętna niż do tej niższej.
 
Ćwiczenia po których podwyższony poziom metabolizmu będzie utrzymywał się przez nawet 24 godziny, to te ćwiczenia w których nasze serce pracuje na tętnie 90+ % przez dobry kawałek czasu. Do takich ćwiczeń można zaliczyć wszystkie kompleksy sztangowe, treningi obwodowe, ćwiczenia z kettlami czy 20 Minutowy Trening Na Spalenie Oponki w Domu.
 

Podsumowanie

Wybierając ćwiczenia bardziej intensywne nie kończymy spalania tłuszczu wraz z treningiem. Podkręcony metabolizm podczas treningu będzie działał na naszą korzyść jeszcze przez wiele godzin po jego zakończeniu. Spacery są dobre dla zdrowia, jednak jak chcesz szybko schudnąć wybierz bardziej intensywną aktywność.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch? Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym? Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!

One Reply to “Dlaczego Spacery Nie Pozwolą Ci Szybko Schudnąć?”

  1. Świetny wpis, ale wydaje mi się, że mimo wszystko spacer również można zmienić w ciekawy wysiłek dodając do niego odcinki szybkiego marszu czy nawet joggingu ;).

Komentarze są zamknięte.