Dlaczego Nie Chudnę – 5 Powodów

dlaczego nie chudnę
5 powodów dlaczego nie chudniesz pomimo diety i ćwiczeń. Na pewno wśród nich znajdziesz przyczynę swojego braku spadku wagi.

5 powodów dlaczego nie chudnę pomimo ćwiczeń i diety

Dlaczego nie chudnę to pytanie stawia sobie każdy, który ćwiczy, stara się trzymać dietę a waga ani nie drgnie. Jeden z powodów dlaczego się nie chudnie jest pozytywny i nie trzeba się nim przejmować. Natomiast pozostałe 4 przyczyny są do zmiany jeżeli znowu chcemy zacząć chudnąć.

Dlaczego nie chudnę – bo zyskujesz mięśnie

Ten powód jest bardzo pozytywny. Ilość kilogramów na wadze nie jest jedynym wyznacznikiem piękności figury. Innymi wyznacznikami są choćby poziom tłuszczu, objętość w pasie czy jędrność mięśni. Faktem jest, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Dlatego jeżeli jesteś na diecie, a w dodatku ćwiczysz istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje mięśnie się rozrastają co prowadzi do wzrostu wagi przy jednoczesnym zmniejszaniu się poziomu tłuszczu i objętości w pasie.

Jeżeli waga nie drgnie ale wchodzisz spokojnie w (do niedawna jeszcze przyciasne) spodnie, w lustrze widzisz ewidentną poprawę sylwetki, to jest to bardzo dobry sygnał, że twoja sylwetka nabiera o wiele atrakcyjniejszego kształtu i nie należy się tym przejmować.

Dlaczego nie chudnę – bo śpisz za mało

Osoby, które śpią mniej niż 4,5 h dziennie mogą być narażone na tendencje do podjadania. Wynika to z faktu, że przy niedoborze snu organizm przestawia się w tryb wzmożonej pracy a dokładniej mówiąc potrzebuje on więcej energii do dłuższego działania. Zaczyna się on domagać więcej pokarmu by sprostać nadmiernie długiemu trybowi życia, który prowadzisz.

Optymalna ilość snu wynosi 6-8 godzin. Podczas snu organizm regeneruje się fizycznie i psychicznie dlatego przy wzmożonym treningu ilość ta powinna oscylować w granicach 8 godzin.

Dlaczego nie chudnę – bo jesz za mało

Właśnie tak. Jedzenie za mało może powodować, że twój organizm przestawia się w tryb ochrony życia. Jesz tak mało, więc organizm nie wie czy jutro dostanie pożywienie więc zamiast je spalać zacznie je magazynować na trudniejsze czasy. Odchudzanie to jedzenie odpowiednich posiłków o odpowiednich porach, a nie niejedzenie ich w ogóle. Więcej o tym pisałem w temacie Jak Szybko Schudnąć

Dlaczego nie chudnę – bo jesz ukryte kalorie

I nie chodzi tu o takie oczywistości jak słodycze czy napoje gazowane o których więcej pisałem w temacie Jak Zrzucić Brzuch. Często dzieje się, że gdy rozpoczynamy ćwiczenia to nieświadomie zaczynamy więcej jeść. Organizm ma większe zapotrzebowanie więc nakładamy sobie większe porcje lub gdzieś podjadamy jakieś drobnostki. Pół kanapki więcej do śniadania, przekąska jedna, przekąska druga, pół kanapki więcej do kolacji i uzbiera się z tego zestaw ekstra kalorii. Skontroluj czy nie jesz więcej niż masz w diecie. Jeżeli przez trening chodzisz głodny to wybierz pokarm, który jest bardziej syty i ma więcej błonnika.

Dlaczego nie chudnę – bo wyrównał się twój bilans kalorii

Jesteś na diecie, ćwiczysz i po kilku tygodniach twoja waga się zatrzymała pomimo żadnych zmian? Może być to sygnał, że twój organizm przyzwyczaił się do danego wysiłku i ilości przyjmowanych kalorii, a twój bilans kalorii przyjmowanych i spalanych się zrównał. W tej sytuacji są dwa rozwiązania. Można obciąć z diety kolejne 200 kalorii lub zwiększyć ilość czasu treningowego. Najczęściej te 200 kalorii spala się poprzez dodanie 20 minut treningu cardio po treningu.

3 Replies to “Dlaczego Nie Chudnę – 5 Powodów”

  1. Dlaczego nie chudniesz (moje propozycje)? Bo pijesz za mało, bo się oszukujesz (mniej ćwiczysz lub więcej jesz). Fajny wpis 🙂

  2. Autor bloga używał na niwie kilkudziesięciu zamieszczonych tu wątków słowa „bzdura”. Także pozwolę sobie na taki komentarz w aspekcie napisanego kilkadziesiąt wierszy powyżej zdania (…)Dlatego jeżeli jesteś na diecie, a w dodatku ćwiczysz istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje mięśnie się rozrastają co prowadzi do wzrostu wagi przy jednoczesnym zmniejszaniu się poziomu tłuszczu i objętości w pasie (…) krótko – nie istnieje jednoczesne budowanie mięśnia i spalanie tłuszczu – jedno wymaga dodatniego a drugie ujemnego bilansu kalorii…. a więc… to BZDURA!!!

    1. Bilans kalorii to tylko 1 z 8 czynników mających wpływ na odchudzanie. Można przyjąć na potrzeby tego komentarza, że 12,5 % twojego odchudzania zależy od ujemnego bądź dodatniego bilansu kalorii. Czasami robię konferencje online tam możesz posłuchać co tak naprawdę ma wpływ na odchudzanie. Samo liczenie kalorii to jest przestarzała metoda i dziś są o wiele skuteczniejsze metody odchudzania.

      Dam Ci do myślenia. Masz dwóch bliźniaków ważących 100 kg. Adam na diecie 2000 kalorii, Bartek na diecie 2500 kalorii przy czym Adam nie ćwiczy w ogóle, a Bartek codziennie ćwiczy na siłowni spalając 500 kalorii. W teorii więc bilans kalorii każdego z nich jest taki sam czyli 2000. Pytanie – czy bliźniacy po 60 dniach odchudzania będą wyglądać tak samo?

      Do myślenia 2. A co w przypadku gdy się odchudzam i w poniedziałek zrobię trening na siłowni a mój bilans kalorii w ciągu dnia będzie +100 kalorii. Natomiast we wtorek nie robię treningu i mam bilans -500. To mięśnie rosną czy nie rosną, czy ja chudnę czy nie chudnę?

Komentarze są zamknięte.