Dieta Dukan – Opinia

dieta dukana opinia

Największą kontrowersją na blogu póki co cieszy się moja opinia o diecie 8 godzinnej. Sam już się pogubiłem które komentarze tam są komentarzami sponsorowanymi przez firmy robiące marketing szeptany, a które opiniami prawdziwych użytkowników. Nie mniej od tamtego artykuł minął ponad rok myślę więc, że najwyższa pora by podbić stawkę i przedstawić moją opinię o diecie Dukana. Oczywiście dla nieśledzących aktywnie tego jak zmienia się moda na diety odchudzające na początek przedstawię czym dieta dukana jest.
 

Zasady diety Dukana

Dieta dukana jest dietą ekstremalnie wysoko białkową. Po krótce mówiąc skupia się jedynie na spożywaniu produktów białkowych i na eliminacji spożycia tłuszczy i węglowodanów. Ideą kryjącą się za tym jest to, że białko wymaga największych pokładów energii do przetrawienia (przetworzenia), a zatem organizm zużywa dodatkowe pokłady kalorii na przetworzenie białka. Takie pokłady, których by nie zużył trawiąc tłuszcze i węglowodany. Trzeba przyznać, że zamysł tej diety jest jak najbardziej sensowny i godny pochwalenia.
 

Dobra dieta a dieta Dukana

Czym powinna charakteryzować się każda dobra dieta? Powinna być skuteczna, szybka i zdrowa oraz sprawiać jak najmniej problemów i nie powodować uczucia głodu. To 5 cech kluczowych dobrej diety. Z podobnego założenia wyszedł Dukan i stworzył dietę skuteczną, szybką, sprawiająca jak najmniej problemów i niepowodująca uczucia głodu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest ok, ale jak się przypatrzysz to występuje tu tylko 4 z 5 elementów dobrej diety. Brakuje tu „zdrowa”.
 

Dieta Dukana jest skuteczna ale…

Dieta Dukana jest skuteczna tak samo jak inne diety nikt temu nie zaprzecza. Tak samo jak nikt nie zaprzecza, że dieta 1000 kalorii jest skuteczna. Tak jak nikt nie zaprzecza, że 100 innych drakońskich diet jest skutecznych. Tyle tylko, że są one skuteczne w krótkim okresie czasu. Nie trzeba być Albertem Einsteinem ani pracownikiem Ministerstwa Zdrowia by dojść do tego, że jak przez tydzień nic nie zjesz to schudniesz. Pozostaje jednak kluczowe pytanie: co dalej po tygodniu? Ano właśnie bo wtedy już nie jest tak kolorowo.
 

Dieta Dukana przegrywa w sądzie

Inny Francuzki dietetyk J. Cohen powiedział, że dieta Dukana powoduje wzrost poziomu cholesterolu, choroby układu krążenia i nowotwory. Dukan pozwał go za zniesławienie i proces wylądował na wokandzie. Sąd przyznał rację Cohenowi i uznał, że długofalowe skutki stosowania diety wysokobiałkowej, pozbawionej jednocześnie węglowodanów, mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
 

Moja opinia o diecie Dukana

Jak najbardziej przychylam się do stanowiska, że dieta Dukana jest bardzo niezdrowa i nie należy jej stosować. Argumentem zwolenników diety Dukana jest to, że jest ona skuteczna – owszem jest ale nie mniej niż inne diety.
 
Węglowodany i tłuszcze w organizmie stanowią ważne role. Węglowodany odpowiadają choćby za pracę mózgu- jeżeli przestaniesz je przyjmować to dosłownie zgłupiejesz – twój mózg zaczyna gorzej pracować. Nie wspomnę tu już o braku odpowiednich minerałów, mikroelementów, makroelementów czy witamin, których produkty białkowe nie dostarczają.
 
Tak naprawdę nie końca jestem w stanie zrozumieć fenomen diety Dukana – to skąd zdobyła ona swoją wielką popularność. Jej skuteczność jest porównywalna z innymi dietami choć te nie mają skutków ubocznych. Ok. Mam swoją pewną teorię. Za ułożenie diety u dietetyka musisz zapłacić 100 zł, a dieta Dukana jest dostępna za darmo w internecie. Jednak te w cudzysłowie „zaoszczędzone” sto złotych absolutnie nie jest w stanie zrekompensować możliwych strat zdrowotnych, które możesz ponieść. Z resztą nawet jak nie chcesz płacić, to na tym blogu znajdziesz masę informacji jak szybko schudnąć lub podstawowych o diecie.
 
Podstawowa piramida żywienia człowieka mówi o tym, że potrzebujemy węglowodanów, białek i tłuszczy. Wyeliminowanie już jednej grupy pokarmów jest szkodliwe, a co dopiero dwóch naraz. Ciężko mi znaleźć odpowiednie porównanie do tej sytuacji ale mniej więcej jest to tak różnica jak w biegu sztafetowym na 30 km gdzie normalnie bieganie 3 zawodników i następują zmiany co 10 km. Jednak jakaś drużyna postanowiła nie robić zmian i jeden zawodnik ma za zadanie przebiec cały dystans. O ile w ogóle udałoby mu się dobiec do mety to jego czas byłby nieporównywalnie słaby z konkurentami. Tak samo nasz organizm jest nieporównywalnie słaby jeżeli odżywiamy się tylko białkami.
 
Dieta Dukana to jedna z wielu nieudanych diet z dewastującym wpływem na nasze zdrowie choć pomimo tego zyskała ogromną popularność. Jeżeli czytasz tę opinie o diecie Dukana i zastanawiasz się czy ją zastosować to szczerze ci odradzam. Istnieją nie dość, że skuteczniejsze sposoby odchudzania to spełniające wszystkie 5 wytycznych dobrej diety czyli w porównaniu w Dukanem są również zdrowe.
 

A jakie są twoje przemyślenia o diecie Dukana? Stosowałaś? Udało ci się schudnąć? A może nabawiłaś się poważnym problemów zdrowotnych. Podziel się swoją opinią w komentarzu.