Czy Jedzenie Po 18 Sprzyja Odchudzaniu?

odchudzanie
Dziś na warsztat wziąłem popularny mit odchudzania nie jedz po 18 to schudniesz. No właśnie fakt czy mit? Zanim odpowiem na to pytanie, a odpowiedź nie jest oczywista muszę obiektywnie stwierdzić, że zasada nie jedzenia po 18 jest niezwykle popularna i tak naprawdę do końca nie wiadomo skąd się wzięła i z czego wynika.
 

Mocno zakorzeniona zasada nie jedzenia po 18

Młody czy stary, gruby czy chudy. Nie ma znaczenia. Prawie każdy słyszał o zasadzie nie jedzenia po 18. Osobiście nie mam pojęcia kto kiedyś wprowadził taką zasadę, w które książce tak było napisane, w którym programie telewizyjnym to mówili. Jednak ta zasada głęboko zakorzeniła się w umyśle Polaków. A wielu z nich próbując schudnąć bardzo często kurczowo się jej trzyma przez co kopie samemu sobie dołki.
 

Nie jedz po 18 to schudniesz – prawda czy fałsz ?

Odpowiedź brzmi: W pewnych okolicznościach prawda, w pewnym okolicznościach fałsz. W nowoczesnym modelu odchudzania zasadę nie jedzenia po 18 zastępuje inna o wiele skuteczniejsza zasada nie jedzenia na 3 godziny przed snem.
 
Tak więc nie możesz jeść po 18 pod warunkiem, że idziesz spać o godzinie 21. Ale bądźmy szczerzy. Ilu z nas chodzi spać o tej godzinie? No i właśnie dlatego zasada nie jedzenia po 18 jest w ogólności mitem i nie należy się do niej stosować.
 

Jedz na 3 godziny przed snem

Jeżeli idziesz spać o 24, to powinieneś ostatni posiłek możesz zjeść o godzinie 21. Jeżeli idziesz spać o 2, to ostatni posiłek powinieneś zjeść o godzinie 23. Ta zasada jest o wiele bardziej racjonalniejsza i sprzyja normalnemu i prawidłowemu odchudzaniu.
 
Gdybyś chodził spać o 24, a nie jadł nic po 18, to gwarantuje, że o 23 miałbyś napady głodu nie do uniknięcia. Zamiast nie jedzenia opychałbyś się słodyczami, a tego należy unikać podczas odchudzania.
 
Gdy zjesz na 3 godziny przed snem nie powinny złapać cię ataki nagłego głodu i jest to wystarczający czas na odpowiednie przetrawienie posiłku przed spaniem. Także po 18 możesz jeść, a ostatni posiłek zjedz na 3 godziny przed pójściem do łóżka.