Czy pas wykonany z neoprenu rzeczywiście pomaga spalać tłuszcz podczas treningu?
Pas na brzuch do ćwiczeń
Zauważyłem, że niektóre osoby u mnie na siłowni zakładają go do biegania na brzuch, jest on rzeczywiście skuteczny? Zastanówmy się nad tym.
Co mówią o nim sami producenci?
Zakładaj pas na minimum 30 do 60 min dziennie
Uprawianie codziennych ćwiczeń gimnastycznych z założonym pasem wzmacnia efekt redukcji tkanki tłuszczowej do 30%
Pas jest również skuteczny przy kształtowaniu ud i ramion
Pamiętaj! Używanie pasa daje każdemu gwarancje zachowania zgrabnej, szczupłej sylwetki przez całe lata.
A jaka jest prawda?
Taki pas nie ma najmniejszego wpływu na spalanie tkanki tłuszczowej. Wynika to z dwóch faktów.
Po pierwsze. Nasz organizm działa tak, że nie można spalić tłuszczu miejscowo. Czyli nie da się spalić tłuszczu tylko z brzucha, a pozostanie on na twarzy, udach czy innych miejscach. Tłuszcz pojawia się równomiernie i również równomiernie schodzi. Żeby pozbyć się tłuszczu z brzucha musimy się pozbyć tłuszczu z całego ciała.
Gromadzenie tłuszczu w organizmie jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że u jednej osoby tłuszcz będzie bardziej się gromadził na udach, a u innej na brzuchu. Jednak aby go spalić trzeba obniżyć ogólny poziom ciała w organizmie, nie da się tego zrobić miejscowo.
Swojego czasu przeprowadzono badania na ten temat. Wzięto grupę ludzi i zmierzono ich ogólną zawartość tłuszczu oraz miejscową zawartość tłuszczu na prawym i na lewym udzie. Następnie przez pewny okres czas kazano wykonywać im ćwiczenia na siłowni tylko prawą nogą, natomiast zakazano wykonywać jakichkolwiek ćwiczeń lewą nogą. Chciano sprawdzić jak to wpłynie na zawartość tłuszczu w prawym i lewym udzie. Po zakończonych badaniach okazało się, że jeżeli u badanej osoby poziom tłuszczu spadał, to spadał on równomiernie w obu udach. Jeżeli poziom tłuszczu danej osoby nie zmieniał się mimo wykonywanych ćwiczeń, to nie zmieniał się także w lewym czy prawym udzie. Wniosek jest taki, że nie można spalić tłuszczu miejscowo.
Po drugie. Pas ten działa na takiej zasadzie, że rozgrzewa dane miejsce i przez to ma się spalać tam tłuszcz. Teraz wyobraź sobie, że wykonujesz trening w koszulce, swetrze, kurtce zimowej i w dodatku w upalny dzień. Czy to przyśpieszy spalanie tłuszczu? NIE. Przyśpieszy to jedynie wydzielanie potu, czyli wody i mikroelementów. Podniesienie temperatury ciała wiąże się z większym odwodnieniem organizmu, ale nie spadkiem poziomu tłuszczu.
Faktycznie po zastosowaniu takiego pasa możemy mieć wrażenie, że nasz brzuch się zmniejszył, ma to jednak związek z wypoceniem na brzuchu większej ilości wody podskórnej. Po treningu, po uzupełnieniu płynów i posiłku stan ten wróci do normy.
Wniosek: Pas jest totalnie nieskuteczny. By mieć ładny brzuch należy wykonywać ćwiczenia na brzuch połączone z treningiem cardio lub wysoko intensywnym i odpowiednio się odżywiać.