Podczas smażenia potraw tłuszcz na którym smażymy jest wchłaniany przez nasze potrawy, a następnie spożywany rzez nas. Ilość wchłoniętego przez potrawę tłuszczu, jest zależna od samego produktu, rodzaju tłuszczu oraz od rodzaju smażenia.
Najgorsze są potrawy smażone na głębokim tłuszczu, czyli np. frytki i pączki. Jednak nawet smażenie zwykłe, a nie w głębokim oleju drastycznie podnosi poziom tłuszczu danej potrawy.
Poniższa tabelka zawiera rozkład kalorii w jednym gramie danej substancji.
Gdy smażymy w głębokim tłuszczu mocno wnika on w potrawy i mocno podnosi kaloryczność posiłku.
Poza tym należy uważać na ogólny poziom tłuszczów w potrawach. Prześledźmy to na przykładzie ulubionego dania kulturystów czyli filetu z piersi kurczaka. Poddajmy go obróbce termicznej poprzez smażenie z dodatkiem tłuszczu i poprzez grillowanie. Podczas smażenie wchłonie on tłuszcz na którym smażymy, co wpłynie na ogólną zawartość tłuszczu w całej potrawie. Spożywając filet smażony prawie połowa spożytych przez nas kalorii będzie pochodziła z tłuszczu, w przypadku grillowanej piersi będzie to zaledwie około 16%.
Jak widzisz smażenie chudego mięsa podniosło jego ogólny poziom tłuszczu 3 krotnie. Dlatego warto wykluczyć wszystkie potrawy smażone. Jeżeli jednak już smażymy zwróćmy uwagę na stosowany przez nas olej. Najlepiej smażyć na tłuszczach nasyconych przechowywanych w temperaturze pokojowej czyli na oleju kokosowym i palmowym. Nieco niższą klasę stanowi oliwa z oliwek i olej rzepakowy. Natomiast unikajmy smażenia na tłuszczach wielonienasyconych – olejach kukurydzianym, słonecznikowym i lnianym.
Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!
Już dawno staram się nie smażyć, oczywiście czasem się zdarza, ale bardzo rzadko. Przeważnie piekę potrawy.
To prawda, że smażone potrawy są bardzo niezdrowe.
Zamiast tego lepiej pomyśleć o mięsku gotowanym – dla mnie jest o niebo lepsze.
Pozdrawiam 🙂