Sauna a Odchudzanie

sauna a odchudzanie
Krąży wiele opinii, faktów i mitów na temat wpływu sauny na odchudzanie. Jedne mówią, że podczas 30 minutowej sesji spalamy 600 kalorii, inne że w 30 minut tracimy 1 kg na wadze, a jeszcze inne, że sauna nie ma wpływu na odchudzanie. Jaka jest prawda?
 

Teoria 1: Sauna wspomaga odchudzanie

Według tej teorii sauna jest zbawieniem dla odchudzających. Teoria głosi: Podczas 30 minutowego pobytu w saunie wydzielasz tyle samo potu co podczas 5 km biegu. W temperaturze powyżej 43 stopni C tłuszcz ludzki staje się rozpuszczalny w wodzie więc tłuszcz się rozpuszcza i paruje z ciała.
 
Dodatkowo w czasie sauny podnosi się temperatura wewnętrzna ciała co prowadzi do tego, że organizm intensywniej się chłodzi przez co musi spalić więcej kalorii oraz poprawia się metabolizm.
 
Łącząc te trzy podpunkty daje nam to łącznie 600 spalonych kalorii w 30 minut.
 
Co więcej udało mi się znaleźć w internecie jeszcze bardziej krejzolskie teorie:
A wiecie ile organizm traci kalorii na pocenie? Nawet 2000 kcal na 30 minut! Pozdrawiam
 

Teoria 2: Sauna nie ma wpływu na odchudzanie

Według tej teorii sauna nie ma wpływu na odchudzanie, bo jedyne co tracimy podczas pobytu w saunie to woda. Faktycznie po 30 minutach możemy być lżejsi nawet o 1 kg jednak jest to waga wypoconej przez nas wody a nie tłuszczu. Spowoduje to, że po wyjściu z sauny będziemy mocno spragnieni i w przeciągu kilku godzin uzupełnimy całą utraconą wodę.
 
W tej teorii wysoka temperatura ma wpływ tylko na wodę, nie na tłuszcz. Tracimy wodę podskórną co prowadzi do odwodnienia organizmu. A to w efekcie może prowadzić do chwilowego lepszego wyglądu sylwetki. Jednak w przeciągu najpóźniej 24 godzin sylwetka powróci do stanu pierwotnego wraz z uzupełnianiem wody.
 

Rozstrzygnięcie: Wpływ sauny na odchudzanie jest znikomy, ledwo zauważalny

Najwięcej racji mają osoby, które twierdzą, że podczas sauny pozbywamy się wyłącznie wody. Bajką jest, że wysoka temperatura sprawia, iż wytapia się tłuszcz z ciała. Nie ma takiej zależności. Podczas sauny pozbywamy się wyłącznie wody która jest uzupełniana po wyjściu.
 
Sauna ma minimalny wpływ na podwyższenie metabolizmu. Wspomaga również wydzielanie toksyn z ciała. Te dwa czynniki przekładają się na znikomy, ledwo zauważalny wpływ sauny na odchudzanie. Gdybym miał strzelać orientacyjnie, to powiedziałbym, że 30 minut siedzenia w saunie przekłada się może na 50 spalonych kalorii. Jest to absolutnie nie opłacalne i nie racjonalne katowanie się 30 minut w upale dla 50 spalonych kalorii.
 

Sauna a trening

Więcej o saunie pisałem we wpisie: Sauna Sucha – Jak Prawidłowo Brać Kąpiel nie mniej chciałbym poruszyć opisany tam wątek. Wiele osób idzie na saune od razu po wykonanym treningu. Co oczywiście jest bardzo wygodne bo zaliczamy trening i saune bez zbędnego tracenia czasu za jednym zamachem.
 
Jednak NIE zalecaną formą sauny jest kąpiel od razu po ciężkim treningu siłowym. Podczas takiego treningu zużywamy bardzo dużo wszelkich substancji takich jak elektrolity, glikogen czy białko. Wizyta w saunie bezpośrednio po takim treningu może wiązać się z jeszcze większym poceniem, jeszcze większą pracą serca i przez to prowadzić do katabolizmu mięśni. Jeżeli chcemy skorzystać z sauny w dzień treningu siłowego zróbmy to około 5-6 godzin i 2 posiłki później. Po treningu jemy posiłek, po kolejnych 3 godzinach spożywamy kolejny, dajemy mu się wchłonąć i dopiero wtedy wybieramy się na saunę, kiedy organizm przejdzie już w stan regeneracji.
 

Sauna a odchudzanie – podsumowanie

Sauna ma szereg właściwości pro zdrowotnych. Pomaga zwalczyć choroby dróg oddechowych, usuwa toksyny i poprawia zaburzenia odporności. Jednak nie jest ona czymś co należy stosować jako środek do odchudzania. Nie znam nikogo kto schudłby dzięki saunie, nie znam również żadnego innego trenera, który zalecałby saunę jako metodę na odchudzanie. To po prostu nie działa.
 
Na saunę warto pójść raz na tydzień, raz na miesiąc czy raz na pół roku jednak tylko i wyłącznie dla celów relaksacyjnych. Odchudzanie to odpowiednia dieta i ćwiczenia.
 

A Ty jakie masz doświadczenia z sauną i odchudzaniem?


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!

One Reply to “Sauna a Odchudzanie”

  1. Zgadzam się, że dieta i trening to najlepszy sposób na odchudzanie. Mi tak w pół roku udało się schudnąć 20 kg. Ale saunę i tak lubię – zauważyłam, że cera mi się po niej poprawiła.

Komentarze są zamknięte.