Jak Przyspieszyć Regenerację Mięśni – 4 Sposoby

jak przyśpieszyć regeneracje mięśni
Regeneracja po treningu to najważniejszy czynnik sprzyjający rozrostowy mięśni. Cztery sposoby jak przyśpieszyć regenerację mięśni po treningu.

 

Regeneracja mięśni po treningu

Ostatnio pisałem o tym Jak Rosną Mięśnie. Dziś o tym jak przyśpieszyć regenerację po treningu.
 
Regeneracja mięśni po treningu jest tak samo ważna jak trening. To są dwa współgrające ze sobą czynniki. Mięśnie nie będą rosły jeżeli nie będzie i odpowiedniego treningu i odpowiedniej regeneracji. Podczas treningu uszkadzają się włókna mięśniowe. Właściwe ich wyleczenie (regeneracja) jest podstawą do tego by były one skłonne pracować w kolejnym treningu na 100 %.
 
Jeżeli mięśnie mają rosnąć, być silne i dobrze się rozwijać to trzeba dostarczać im odpowiedniej wysokiej jakości substancji. Zadbaj o to by w twojej diecie nie było śmieciowego żarcia a regeneracja będzie sprawniejsza.
 

Jak przyśpieszyć regenerację mięśni

Wyróżniamy regenerację potreningową jak i regenerację ogólną czyli bardziej zwaną odnową biologiczną. O kilku metodach odnowy biologicznej możesz poczytać tutaj. Dzisiaj natomiast skupię się wyłącznie na regeneracji potreningowej. Warto przyśpieszyć regenerację mięśni po treningu ponieważ kolokwialnie mówiąc im szybciej ją zaczniemy tym szybciej ją skończymy. Mięśnie potrzebują określoną ilość czasu na „uleczenie” się po treningu. Jeżeli mamy zaplanowany trening kolejnego dnia, to nie ma co zwlekać z dodatkową regeneracją mięśni tylko od razu po treningu do niej przystąpić.
 

Odpowiednie jedzenie to podstawa odpowiedniej regeneracji

Podczas treningu uszkadzają się mikrowłókna w mięśniach. Podczas regeneracji te mikrowłókna zostają odbudowane. Zadaj sobie pytanie czym chcesz żeby te mikrowłókna zostały odbudowane? Brzydkim śmieciowym żarciem czy wysokiej jakości budulcem?
 

Przyśpiesz regenerację mięśni dzięki zimnej kąpieli

Zimna woda zmniejsza stan zapalany mięśni po ciężkim wysiłku. Wielu znanych czołowych sportowców stosuje tę metodę. Np. w Polsce robi tak Agnieszka Radwańska. Od razu po skończonym treningu wskakuje do wanny z zimną wodą. Dzięki kąpieli w zimnej wodzie nie dajemy rozszerzyć się stanom zapalnym mięśni co oznacza mniejsze uszkodzenia mięśni i krótszy czas potrzebny na regenerację. Z tego powodu również wszystkie zbicia i zwichnięcia od razu okłada się lodem. Kąpiel w wannie z zimną wodą najlepiej powinna trwać około 10 minut i następować jak najszybciej po zakończonym treningu.
 

Przyśpiesz regenerację mięśni dzięki masażom

Masaż to świetny zabieg regeneracyjny. Masaże usuwają toksyny, uwalniają napięcie z mięśni i poprawiają przepływ krwi. Nie każdego stać profesjonalne masowanie więc dla takich osób polecany jest samomasaż. Po prostu masujemy mięśnie, które brały udział w treningu. Odpowiedni czas masażu jednego mięśnia to 5-10. Czy masaż wykonywać bezpośrednio po treningu? Tutaj zdania są podzielone. Jedna szkoła mówi, że tak od razu po treningu, natomiast druga mówi, że dopiero po kilku godzinach od treningu. Moje zdanie jest takie, że po lekkim treningu faktycznie można wykonać masaż, natomiast przy bardzo wycięczających treningach jednak odczekać kilka godzin.
 

Przyśpiesz regenerację mięśni dzięki odpowiedniej ilość snu

Podczas snu nasz organizm regeneruje się zarówno fizycznie jak i psychicznie. Odpowiednia ilość snu to podstawa. Zalecana długość snu to 6-8 godzin. Podczas mocnych treningów ilość ta powinna oscylować wokół tej wyższej wartości. Zawodowcy w bardzo mocnych tygodniach treningowych spędzają nawet 10 h w łóżku. Jeżeli spisz po 4,5 h twoja regeneracja na tym ucierpi
 

Jeżeli masz swoje sposoby jak przyśpieszyć regenerację podziel się nimi w komentarzach

 


Poprzedni post:
Jak Rosną Mięśnie
Polecany post:
Ćwiczenia Interwałowe


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch? Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym? Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!

5 Replies to “Jak Przyspieszyć Regenerację Mięśni – 4 Sposoby”

  1. No a suplementacja aminokwasów rozgałęzionych po treningu? Warto wspomnieć o tym również.

    1. Suplementacja BCAA to temat dla zaawansowanych. Osobą początkującym wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta z dodatkami orzechów, które zawierają te aminokwasy. Np migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie czy nasiona dyni. Poza tym występują w brązowym ryżu, grochu i fasoli.

  2. A co myslicie o rolowaniu? Ja odkad wykonuje masaz rolkami, czuje ze miesnie szybciek sie regeneruja po treningu i nie bolą mnie tak bardzo jak kiedys kiedy sie jeszcze nie masowalam.

    1. Masaż rolami? Cóż to takiego? 😉

      1. Nie jest to dość popularny w Polsce sposób https://www.youtube.com/watch?v=nO1VRTv-GJs

Komentarze są zamknięte.