Domowa Siłownia – Ile Kosztuje?

siłownia domowa ile kosztuje
Domowa siłownia ma jedną ogromną przewagę nad fitness klubami. Najczęściej oszczędzam nam od 30 do 60 minut, których nie musimy tracić na dojazd i powrót z siłowni do domu. Oczywiście zdarza się, że siłownię mamy zaraz przy domu/pracy albo po drodze jednak tylko kilka procent osób ma takie szczęście. Pozostała większość musi do czasu na siłowni doliczyć jeszcze dojazd. Rozwiązaniem tego problemu może być siłownia domowa.
 

Domowa czy klub?

W tym wpisie nie chce rozstrzygać czy lepsza się siłownia domowa czy w fitness klubie. Jedna i druga ma swoje zalety. Im ćwiczący bardziej zaawansowany tym potrzebuje więcej urządzeń, obciążeń i sprzętu – w takim wypadku fitness klub jest niezbędny. Jednak dla osoby początkującej i średnio zaawansowanej jak najbardziej domowa siłownia będzie wystarczająca. Przy umiejętnym dobrze ćwiczeń daje ona takie same możliwości jak fitness klub.
 

Niezbędne sprzęty

Wymieniony przeze mnie wariant to wariant typowo studencki. Czyli tylko to co niezbędne i nic więcej. Tak naprawdę do zrobienia kompletnej siłowni domowej potrzebujemy tylko 4 rzeczy:
– trochę wolnej przestrzeni
– płaską ławkę do wyciskania ze sztangą
– hantle
– drążek
 

Trochę przestrzeni

Ja przez 5 lat moich studiów co roku mieszkałem w innym miejscu. Na 5 mieszkań tylko w jednym było na tyle miejsca by można urządzić w nim mini siłownię. Jednak jeżeli masz trochę szczęścia to może uda ci się trafić na większy pokój w którym uda się wydzielić 5 m2 na postawienie w nim ławeczki. Jeżeli nie w mieszkaniu, to może 5 m2 uda się znaleźć w piwnicy? Przy czym 5 m2 to nie zbyt komfortowe warunki do ćwiczeń. Choć z braku laku to minimalna potrzebna przestrzeń.
 

Płaska ławka do wyciskania ze sztangą

Prócz przestrzeni kolejną niezbędną rzeczą będzie płaska ławka ze stojakami, a w wersji ekstra ławka ta będzie regulowana i będzie umożliwiać również wyciskanie skośne. Prócz ławki osobno oczywiście będziemy musieli dokupić sztangę. Sztanga również będzie nam służyć do innych ćwiczeń nie tylko do wyciskania. Choćby do przysiadów, wiosłowania czy wyciskania na barki.
 

Hantle

Kolejne niezbędna rzecz. W przypadku domowym najlepsze hantle to te które mają możliwość zmiany wagi, te które są na zakręcany zacisk. Posiadanie 7 par hantli z różnym ciężarem w domu trochę nie sprzyja oszczędności miejsca dlatego właśnie domowe hantle najlepsze są te ze zmiennymi talerzami.
 

Drążek

Drążek czyli najtańsza rzecz z całego zestawu i jedyna która nie jest niezbędna. Bez drążka da się zrobić domową siłownię choć uważam, że to jakie możliwości daje drążek powinno przekonać każdego do ćwiczenia na nim.
 

Koszty domowej siłowni

Wymieniony przeze mnie wariant to wariant typowo studencki. Czyli tylko to co niezbędne i nic więcej. Równie dobrze można zrobić siłownie domową w pełni wypasioną za 40 000 zł ale o tym może w innym wpisie. Tak więc ile to wszystko kosztuje. Tutaj też można pójść dwoma drogami. Kupować wszystko nowe lub druga opcja lekko używane lub niższej jakości (co nie znaczy, że nienadające się do użytku).
 
Na potrzeby tego artykułu przyjąłem, że kupujemy wszystko z drugiej ręki bądź rzeczy niższej jakości np. z hipermarketów.
– ławka do wyciskania – 250 zł
– sztanga, hantle i obciążenie do 100 kg – 250 zł
– drążek – 20 zł
 
Jak widać koszty siłowni domowej to około 500 zł. Przy czym zamawiając przez internet należy doliczyć koszty przesyłki, co akurat w tym przypadku będzie sporo dodatkiem i może wynieść nawet 200 zł. By uniknąć tych kosztów musielibyśmy zakupić sprzęt w dużym hipermarkecie. Na ogół tam ceny są droższe choć zdarzają się promocję. W promocji ceny będą zbliżone do tych podanych przeze mnie i koszt domowej siłowni wyniesie w granicach 500 – 550 zł.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch?
Jak Zbudować Mięśnie?
Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym?
Ponad 300 Zaawansowanych Trików i Porad!