Czy spożywanie alkoholu ma negatywne skutki na naszą dietę, trening i regenerację? Aby budować mięśnie i spalać tłuszcz potrzebujesz odpowiedniej ilości kalorii i hormonów. Alkohol wpływa na oba te czynniki.
Alkohol a osiągnięcia
W 2014 przeprowadzono eksperyment pod nadzorem Matthew J. Barnes. Grupę ćwiczących podzielono na pół. Jednej z nich po 30 minutach od zakończonego treningu podawano do spożycia 1g alkoholu na każdy 1 kg masy ciała. 500 ml piwa (duże piwo) 4,5% to 18 g alkoholu, 175 ml wina (kieliszek) 12% to 16,8 g alkoholu, 50 ml wódki (kieliszek) 40% to 16 g alkoholu. Oznacza to, że osoba ważąca 80kg musiała wypić ~4 piwa.
Obie grupy wykonywały ten sam rodzaj treningu, tj. 300 powtórzeń na mięśnie czworogłowe ud. Następnie jedna grupa piła alkohol, druga miała zakaz spożywania alkoholu. Po 36 i 60h od zakończonego treningu przeprowadzano test siły mięśni ud. W zależności od przeprowadzanego ćwiczenia grupa osób spożywająca alkohol osiągała wyniki gorsze o 22 do 12% gorsze niż osoby nie pijące.
Alkohol a harmony
Alkohol wpływa na produkcję hormonów w naszym organizmie. Po zakończonym treningu organizm wchodzi w stan anabolizmu, czyli odpoczywa i uzupełnia substancje odżywcze w mięśniach by stały się one coraz silniejsze i mocniejsze. Podczas stanu anabolicznego kluczowe dla organizmu są trzy hormony: testosteron, estrogen i kortyzol. Należy je rozpatrywać w kontekście: współczynniki testosteronu do kortyzolu i współczynnik testosteronu do estrogenu. Im wyższy współczynnik testosteron-kortyzol i testosteron-estrogen tym wzrosty mięśni są większe.
Alkohol znacząco wpływa na oba te współczynniki. Kilka drinków alkoholu znacznie podnosi w organizmie kortyzol i estrogen, czyli prowadzi do obniżenia tych współczynników, co w konsekwencji spowalnia regenerację mięśni.
Alkohol a woda
Krótki wywód naukowy czym jest kac i dlaczego następnego fatalnie się czujemy. Dzięki etanolowi zawartemu w alkoholu nasz organizm:
– jest odwodniony
– jest zatruty aldehydem octowym
– ma niedobór cukru we krwi
– ma niedobór minerałów i witamin
Najgroźniejszym czynnikiem w kontekście treningu jest utrata wody. Utrata 1 – 3 % wody z organizmu może powodować obniżenie siły o 10 – 20 %. Krótko mówiąc jeżeli upiłeś się w nocy z soboty na niedzielę, to w poniedziałek na siłowni zamiast wyciskać 110 kg będziesz wyciskał 100 kg.
Podsumowanie
Nie będę nikogo na siłę namawiał do odstawienia alkoholu. Jednak jeżeli chcesz osiągać najlepsze rezultaty, to nie możesz sobie pozwolić by etanol wpływał na twój organizm, a jedynym sposobem na to jest całkowite zaprzestanie spożywania.