Co To Jest Gainer

co ot jest gainer
Mini poradnik o suplementacji. Czym dokładnie jest gainer, co daje, jaki ma skład i jaki gainer wybrać.

Co to jest gainer

Na jednym z forów znalazłem takie pytanie: Co to jest gainer i czy warto go stosować będąc początkującym?
Gainer to inaczej mówiąc odżywka węglowodanowo białkowa z dużą przewagą węglowodanów. W zależności od producenta jedna porcja 100 gram może zawierać
– 10-30 gram białka
– 60-90 gram węglowodanów
– 3-10 gram substancji wspomagających

Co daje gainer

Gainer, to odżywka, która może działać w dwojaki sposób na nasz organizm. Odpowiada ona zarówno za szybszy przyrost masy mięśniowej, jak i za szybszą regenerację po treningu.

Kto powinien brać gainera

Ze względu na dwa różne sposoby oddziaływania gainera na nasz organizm możemy wyróżnić trzy grupy osób, które mogą go przyjmować.

Pierwszą grupą są osoby chude, które chcą przytyć. Gainer zawiera duże ilości węglowodanów, co oznacza duży kop kaloryczny. Jedna 100 gramowa porcja to 300 – 400 kalorii.

Drugą grupą są osoby, które chcą nabrać masy mięśniowej. Mogą być to zarówno osoby chude z grupy pierwszej, jak i osoby już mocno zbudowane, ale będące na popularnej masie, czyli w okresie nabierania mięśni. Gainer odpowiada za szybszy przyrost mięśni i siły.

Trzecią grupą są osoby, które trenują sporty wytrzymałościowe i stosują gainer jako odżywkę regeneracyjną. Jak wiadomo węglowodany odpowiadają za regenerację, a niektóre gainery składają się z nich w 90 %. Takim gainerem przyjmujemy więc czyste węglowodany, które posłużą do odbudowy i regeneracji mięśni.

Jaki gainer wybrać

Przy wyborze gainera powinniśmy kierować się głównie dwoma czynnikami. Po pierwsze składem gainera, a po drugie naszym celem treningowym.

Dla osób budujących mięśnie najlepsze będą gainery z dużą zawartością białka. Taka osoba powinna wybrać te z zawartością białka na poziomie 30 gram.

Natomiast osoba, która trenuje bardziej wytrzymałościowo powinna wybrać te z poziomem węglowodanów 90 gram.

Gainery na mase

Jak już wspominałem osoba nabierająca mięśni powinna wybrać gainera z wysokim poziomem białka – na poziomie 30 gramów. Dodatkowo na początku pisałem, że w każdej odżywce jest do 10 gramów substancji wspomagających. Są one ważne właśnie dla osób próbujących nabrać masy mięśniowej. Te substancje wspomagające, to magiczne dodatki każdego z producentów suplementów, które mają dodatkowo na celu zwiększyć przyswajalność składników w odżywce i ogólnie polepszyć jej działanie.

Geiner skład

Każdy z producentów ma swój własny magiczny dodatek. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić który producent co dokłada. Magicznych składników jest kilka, ale producenci dają zazwyczaj około 2óch, więc warto wybrać te, które będą dla nas najbardziej korzystne.

Kreatyna – Bardzo dużo osób stosuje kreatynę jako osobną odżywkę. Odpowiada ona za przyrost masy i siły. Nie każdy stosuje dużą ilość odżywek więc zdarza się, że producenci dodają kreatynę do gainerów. To cenny specyfik dla osób, które chcą nabrać mięśni.

Tauryna – Tauryna to środek pobudzający, który znajduje się we wszystkich napojach energetycznych. Jako dodatek do gainera jest przeznaczona głównie dla osób, które wykorzystują gainera przy treningach wytrzymałościowych. Dodaje ona nam energii.

BCAA – BCAA również występuje jako osobna odżywka. BCAA przyśpiesza regenerację mięśni i ogranicza katabolizm mięśni.

Glutamina – Również występuje jako osobna odzywka. Ma podobne działanie do BCAA. Przyśpiesza regeneracje i ogranicza katabolizm mięśni, dodatkowo pomaga budować mięśnie.

Witaminy – Część gainerów zawiera również witaminy z różnego rodzaju grup.

Geiner opinia

Moja zdanie o wszystkich suplementach jest stałe i niezmienne. Uważam, że każdego rodzaju odżywki, w tym gainer powinny brać dopiero osoby, które mają rozpisany plan treningowy oraz dietę.

Porównałbym to do zakupu Ferrari. Możesz iść i wybierać najróżniejsze kolory tapicerki, silnik 5.0 czy 6.0, drzwi otwierane do góry czy standardowo i wiele innych. Możesz też tak samo możesz wybierać czy zażywać BCAA, gainera czy glutaminę. Jednak podstawową rzeczą jest to, żebyś w ogóle miał prawo jazdy, żebyś mógł tym Ferrari jeździć. Plan treningowy i dieta to również podstawowa rzecz. Dopiero później możemy dobierać dodatki.

Gainer czy Geiner?

Na koniec krótki wywód językowy. Która forma nazwy tej odżywki jest prawidłowa? Myślę, że obie są prawidłowe i nie ma się do czego przyczepiać, że jeden mówi (pisze) tak czy odwrotnie. Gainer to prawidłowa angielska nazwa. Producenci sprzedający tę odżywkę w Polsce postanowili nie sprzedawać jej pod nazwą „odżywka węglowodanowo-białkowa” tylko pod matczyną nazwą gainer. Oficjalnie więc nazywa się gainer. Geiner czy gejner to spolszczenie angielskiej nazwy. Według mnie możemy używać obu nazwa, choć osobiście skłaniałbym się do pierwszej nazwy.

Jeżeli masz pytania co do gainera to zostaw je w komentarzach

One Reply to “Co To Jest Gainer”

  1. Mam właśnie gainerka na masie, ale ma sporo węgli i w sumie skład mi się średnio podoba. Mam zamiar dokupić i podsypywać białkiem. A w czasie redukcji będę używać regeneracyjnie przy dłuższych sesjach cardio 🙂 a co do nazwy to 'gejner’ to po prostu sposób czytania po angielsku słowa 'gainer’, ale pisanie przez 'e’ raczej odpuszczam 😛

Komentarze są zamknięte.