Co Jeść Po Treningu

co jeść po treningu
Co zjeść po treningu aby przyśpieszyć regenerację i przygotować organizm do kolejnego wysiłku.

Czy jeść po treningu?

– Warto jeść od razu po treningu?
– Tak
– Dlaczego?
– Po skończonym treningu organizm przechodzi w stan regeneracji. Nadszarpnięte i pozrywane mikrowłókna zaczynają być naprawiane przez organizm. By tej naprawy dokonać organizm potrzebuje odpowiedniego paliwa. Tym paliwem są węglowodany i białko.

Co jeść po treningu?

Po treningu organizm potrzebuje węglowodanów i białka. Pytanie skąd je weźmie. Ma on tylko dwie opcje do wyboru. Pierwsza jest taka, że my sami mu je dostarczymy i zostaną one wchłonięte z wątroby. Druga jest taka, że mu ich nie dostarczymy i wtedy weźmie on je z innych magazynów w naszym organizmie, czytaj z mięśni.

Często słyszę, że ktoś nie je po treningu bo chce spalić tłuszcz. Niestety nie ma między tymi czynnościami żadnego powiązania. Tkanka tłuszczowa jak sama nazwa wskazuje składa się z tłuszczu. Po skończonym treningu nasz organizm nie potrzebuje tłuszczy, więc nie ma żadnych szans na to, że zacznie rozkładać naszą oponkę.

Mam koleżankę (która w ogóle się nie chce mnie słuchać), która od roku chodzi na fitness regularnie, ale nie schudła w ogóle ani kilograma. Zupełnie mnie to nie dziwi. Gdy pytam co je po treningu, to jest to albo nic, albo jakaś zupa warzywna. Mógłbyś powiedzieć, że zupa warzywna jest fajna, bo warzywa przecież są dobre. Warzywa są jak najbardziej dobre, ale jedzone z głową.

Posiłek po treningu

Posiłek po treningu musi składać się z węglowodanów i białka. Kropka. Nic, warzywa to nie jest ten czas. Posiłek po treningu podzieliłbym na dwie kategorie. Pierwsza to szybki i lekki, a druga to właściwy.

Szybki i lekki, to taki spożyty do 30 minut od treningu. Kończysz trening, bierzesz prysznic i na szybko coś zjesz. Moja propozycja, to koktajl z banana, kiwi i szklanki wody. Blendujesz, mieszasz i gotowe. Taka konsystencja jest lepiej przyswajalna niż banan w normalnej postaci.

Posiłek właściwy jest dostosowany do naszego ogólnego odżywiania. Jeżeli jesteś na Diecie Rotacyjnej to będzie on się składał w większej części z węglowodanów. Ja osobiście nie potrzebuję takiej dużej ilości węglowodanów i mój posiłek będzie się składał z mniej więcej równej ilości białka i węglowodanów.

Warto, żeby właściwy pierwszy posiłek po treningu był węglowodanowo-białkowy. Dopiero w kolejnych posiłkach można dołożyć tłuszczy oraz sięgnąć po warzywa.

6 Replies to “Co Jeść Po Treningu”

  1. oo tak, po treningu trzeba zjeść i to dobrze zjeść! <3

  2. Ja na szybko po treningu mam gainera, a potem w domu staram się wsunąć jakieś dobre białeczko 🙂

  3. Ja uwielbiam po treningu wsunąć sobie serek danio, lubię też wypić małymi łyczkami wodę z rozpuszczoną łyżka miodu. Fajnie, że o tym piszesz – regeneracja jest bardzo ważna po posiłku 🙂

    Pozdrawiam biegowo i serdecznie 🙂 Małgosia

  4. Dobre białeczko po treningu nie jest złe! 😀

  5. Masz super extra ciezki trening, przykladasz sie jak tylko mozesz aby pobudzic jaknajwiecej miesni i zniszczyc je tak mocno az nie masz sily umyc sie pod prysznicem. Jestes wycienczony, po kapieli organizm domaga sie posilku. Czekam jeszcze z 15 – 20 min i wtedy zjadam w pelni wartosciowy zaplanowany wczesniej posilek. Czuje tuz po zjedzeniu jak te wszystkie makroskladniki w nim zawarte sa wrecz pozerane przez organizm, ze tego wlasnie potrzebuje…. Kto tego nie poczuje ten nigdy nie zbuduje miesnia, nie schudnie, nie dowie sie jak taknaprawde funkcjonuje jego organizm. Brawo dla auta tekstu a Ci, ktorzy jedza kanapeczki beda mieli sile i wyniki na poziomie Jasia Fasoli 🙂

Komentarze są zamknięte.