Efekt Jojo – Czy Warto Unikać Efektu Jojo Za Wszelką Cenę? Szokująca teoria

efekt jojo
Wiele słyszałeś o efekcie jojo. Głównie to, że następuje po okresie odchudzania i że należy go unikać ze wszystkich sił. Mam dla ciebie szokującą wiadomość. Efekt jojo to wcale nie jest nic złego.

Co to jest efekt jojo

Efekt jojo czyli efekt odbicia. Odbicia (wzrostu wagi) po zakończonym okresie odchudzania. Niczym fizyczne jojo. Najpierw spadamy z wagą, a następnie idziemy z nią do góry. Wszyscy twierdzą, że jest to niepożądane zjawisko. Czy mają rację? Nie do końca.

Jak szybko schudnąć bez efektu jojo

Nie da się. No może się da, ale nie jest to zalecane. W mojej teorii wyróżniamy dwa efekty jojo:
– efekt jojo (pożądany)
– gigantyczny efekt jojo (niepożądany)

Twierdzenia wszystkich osób o tym jak zły jest efekt jojo dotyczą gigantycznego efektu jojo. Z tym wypada mi się zgodzić. Jednak w większości te same osoby twierdzą, że normalny efekt jojo również jest czymś złym. A to jest nieprawda.

Efekt jojo jest czymś naturalnym i prawidłowym

W cyklu życia każdego człowieka występują różne fazy. Raz się je więcej, raz się je mniej. To zupełnie naturalne. Raz człowiek jest wyspany po 6h snu, raz po 8h. To zupełnie naturalne. Jednego dnia człowiek może być wulkanem energii, a drugiego być przymulony. To zupełnie naturalne.

Jeżeli posłuchasz jakiś wywiadów z zawodowymi sportowcami wygrywającymi ważne zawodu, to zawsze można od nich usłyszeć między wierszami albo wprost takie zdanie: Ciężko trenowałem, byłem w wysokiej formie i udało się wygrać. Albo inne zdanie: Dobrze dobraliśmy cykl treningowy i udało się trafić z formą na zawody

Od osoby, która przegrała w tych zawodach (a była faworytem) możesz usłyszeć: Niestety nie udało się trafić z formą stąd ten kiepski wynik. Albo takie zdanie: Niestety forma przyszła dwa tygodnie za wcześnie i nie udał się dotrzymać wysokiej dyspozycji do mistrzostw.

W każdej wypowiedzi króluje słowo forma. Czym jest to słowo klucz forma. Forma to nic innego jak cykl naszego organizmu. Cykl, w którym jesteśmy w stanie osiągać lepsze lub gorsze rezultaty. Cykl w którym nasz organizm jest w stanie lepiej metabolizować, lepiej się regenerować i ciężej trenować. Cykl w którym nasz organizm ma inne możliwości przyswajania pokarmu.

Żaden sportowiec nie jest w formie przez cały rok. Tak się nie da. Tak działa nasz organizm.

Efekt jojo

Raz organizm ma mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, raz większe. Podczas odchudzania niejako sztucznie wywołujemy efekt mniejszego zapotrzebowania. Naturalnym jest więc, że za jakiś czas nastąpi efekt wzrostu zapotrzebowania co związane będzie ze wzrostem wagi. Wzrost wagi po odchudzaniu pokazuje, że nasz organizm działa prawidłowo i nie ma się czym martwić.

Gigantyczny efekt jojo

Gigantyczny efekt jojo to powrót do wagi sprzed okresu odchudzania. Takie zjawisko jest niepożądane. Powstaje ono gdy wbrew organizmowi staramy się walczyć z normalnym efektem jojo. Obniżamy jeszcze bardziej kalorie (by zatrzymać normalny efekt jojo) dzięki czemu nasz metabolizm zwalnia maksymalnie, co w konsekwencji doprowadzi do gigantycznego wzrostu wagi.

Efekt jojo jest jak najbardziej prawidłowy i nie należy z nim walczyć. Koniec kropka. Jak masz jakieś przemyślenia chętnie się z nimi zapoznam 🙂

2 Replies to “Efekt Jojo – Czy Warto Unikać Efektu Jojo Za Wszelką Cenę? Szokująca teoria”

  1. A tego nie wiedziałam 🙂
    Świetny wpis- szczególnie dla osób kończącym drogę redukcji tkanki tłuszczowej :3

  2. Z tej perspektywy na jojo nigdy nie patrzyłam 🙂

Komentarze są zamknięte.