Niesymetria Mięśni – Jak Ją Wyrównać

blog o odchudzaniu
Ciało większości z nas jest nie symetryczne. Jest to kwestia indywidualna i u jednego dysproporcje te będą znaczne a u drugiego minimalne. Przy normalnej budowie ciała jest to raczej nie widoczne. Jednak gdy budujemy mięśnie i stają się one większe dysproporcje są bardziej widoczne.
 

Hantle zamiast sztangi

Pierwszym krokiem do wyrównania mięśni jest przestawienie się z treningu sztangą na trening hantlami. Trening sztangą symetrycznie obciąża mięśnie, natomiast przy treningu hantlami mięśnie pracują indywidualnie. Czyli dla przykładu zamiast wyciskania sztangi leżąc zrób wyciskanie hantlami. Taki zamiennik wprowadź do wszystkich ćwiczeń na daną partię którą chcesz wyrównać.
 
Drugą sprawą jest wybór obciążenia. Mogłoby się wydawać, że jeżeli chcemy wyrównać dysproporcje to powinniśmy wybrać hantle o dwóch różnych wagach. Jeden nieznacznie cięższy do drugiego po czym słabszą ręką ćwiczyć z większym ciężarem, a mocniejszą ręką z ciężarem mniejszym.
 
Nie jest to jednak skuteczny sposób. O wiele szybciej można wyrównać dysproporcje mięśni jeżeli będziemy ćwiczyć hantlami o tej samej wadze. Czyli zamiast sztangi wybieramy hantle i to hantle o tej samej wadze. Wykonujemy nimi również taką samą ilość powtórzeń po każdej stronie danego ćwiczenia.
 
Pomimo tego, że ćwiczymy takim samym ciężarem ręka słabsza wykonuje większą pracę i rozwija się szybciej niż druga ręka. Dokładanie cięższego hantla jest tutaj zbędne i tylko spowolni proces wyrównywania sylwetki.
 

Przykłady ćwiczeń

Dla przykładu jeżeli chcemy wyrównać proporcje klatki piersiowej to cały trening przeprowadzimy z hantlami. Najpierw możemy wykonać wyciskanie leżąc (z hantlami), później wyciskanie leżąc na ławce skośnej (z hantlami), a na koniec rozpiętki.
 
Jeżeli przeszkadza ci proporcja mięśni ud to również musisz skupić się na ćwiczeniach niesymetrycznych. Odpadają wszystkiego rodzaju przysiady ze sztangą czy wyciskania na maszynie. Zamiast tego warto wykonywać ćwiczenia typu wykroki z obciążeniem, zakroki z obciążeniem, przysiady na jednej nodze z drugą nogą na ławce z tyłu. We wszystkich tych ćwiczeniach używamy hantli z taką samą wagą.
 
Jeżeli przeszkadzają ci proporcja mięśni bicepsów to zamiast wykonywać ćwiczenia ze sztangą również wykonuj ćwiczenia z hantlami. Zamiast uginania sztangi stojąc czy na modlitewniku wykorzystaj w tych ćwiczeniach hantle.


Jak Szybko Schudnąć? Jak Zrzucić Brzuch? Jak Być Pięknym, Wysportowanym i Zdrowym? Ponad 300 Skutecznych Trików i Porad!