Jesienna depresja – dlaczego? i 3 sposoby jak sobie z nią poradzić!

jesień
Oficjalnie 1 listopad za nami. Okres jesienno-zimowy czas zacząć. A wraz z nim towarzyszącą mu jesienną (mini)depresję.
 
Przyczyna jesiennej (mini)depresji jest brak słońca a wraz z nim brak w organizmie witaminy D, co przekłada się na gorszy nastrój i brak energii. Witamina D normalnie wytwarzana jest kiedy promienie słoneczne padają na naszą skórę. W tym okresie jest taki problem, że po pierwsze nie mamy słońca, a po drugie nie mamy odsłoniętej skóry. Co z tym zrobić?
 

Zapoluj na słońce

Po pierwsze bądź łowcą słońca. Jeżeli choć jego skrawek wychyli się zza chmurki to wystaw się na jego działanie. Nawet chwila w jego promieniach ma już odczuwalną poprawę na jesienną chandrę.
 

Witamina D z pożywienia

Po drugie możesz się zwiększyć spożycie ryb morskich. Mają one najwięcej witaminy D z całej żywności. Do ryb, które mają najwięcej wit. D należą m.in. miecznik, dorsz czy łosoś. Możesz też pomyśleć o suplementacji witaminą D lub o łyżce tranu codziennie.
 

Roślinne olejki aromatyczne

Po trzecie możesz przywrócić sobie część energii stosując naturalne zapachy z olejków. Przy kupnie postaraj się by wybierać te najwyższej jakości. Jest mnóstwo zapachów, a które działają energetyzująco? Przetestuj sobie jodłę, grejpfrut, miętę i różę.